Lymfatický systém a lymfa

Lymfatický systém tvoří důležitou součást našeho imunitního systému. Jeho prostřednictvím se z těla dostávají škodlivé látky nahromaděné fungováním organismu i přijaté z vnějšího prostředí, potravin a vody. Dobře fungující lymfatický systém je základem pevného zdraví a proto je při jeho poruchách tělo výrazně náchylnější k dalším chorobám.

Složení lymfatického systému

Lymfatický systém je tvořen složitou sítí lymfatických cév a uzlin, které shromažďují lymfu z celého těla a navracejí ji zpět do krevního oběhu. Velmi se podobá tomu krevnímu. Dále jsou jeho součástí lymfatické orgány jako slezina, mízní uzliny, mandle, brzlík, kostní dřeň a apendix.

Co je to lymfa

Lymfa je nažloutlá tekutina podobná krevní plazmě, obsahující lymfocity, tuky a bílkoviny. Vzniká v mezibuněčných prostorách tkání z tkáňového moku. Z těch jí lymfatický systém navrací zpět do krve. Nejprve je absorbována mízními vlásečnicemi (lymfatickými kapilárami), z nichž putuje dále širšími cévami až do lymfatických uzlin, kde je filtrována od nečistot, které z těla sesbírala. Odtud pak lymfa pokračuje do mízních kmenů, které ji převádějí do krevního oběhu. Lymfa tak narozdíl od krve necirkuluje v uzavřeném oběhu. Za jeden den dokáže lidské tělo vytvořit cca 2,5 litru lymfy.

K čemu lymfatický systém slouží

Lymfatický systém plní v organismu řadu funkcí. V první řadě je součástí imunitního systému a hraje důležitou roli v obraně těla před infekčními a nádorovými onemocněními. Odvádí z těla produkty metabolismu, což jsou různé, pro tělo nepotřebné nebo dokonce škodlivé látky. K tomu dochází v lymfatických uzlinách, což jsou defacto filtry, které z protékající lymfy odstraňují nahromaděné mikroorganismy a nečistoty dříve, než by se mohly dostat do krve.

Lymfatická tkáň obsahuje lymfocity (druh bílých krvinek) a vytváří protilátky pro boj s infekcí. Lymfocity mají schopnost neutralizovat a ničit viry a bakterie. Taktéž obsahuje makrofágy, což jsou buňky schopné fagocytózy – pohlcování cizích, nefunkčních nebo mrtvých buněk. Celý systém funguje tak, že jakmile dojde v organismu k infekci, zánětu atd. tak ta lymfatická uzlina, která je k danému místu v těle nejblíže, zvětší svůj objem (zduří) čímž se snaží zabránit proniknutí infekce dále do organismu.

Dále je lymfatický systém důležitý pro vstřebávání lipidů (tuků) z přijaté potravy. Zatímco bílkoviny a sacharidy mohou do krve přejít přímo, tuky musí projít lymfatickými cévami.

Příznaky problémů lymfatického systému

Vše již řečené však platí, pokud je lymfatický systém v pořádku. Pokud tomu tak není, může mít člověk problémy s imunitním systémem, být bez důvodu dlouhodobě sužován únavou, může se objevit celulitida a otoky. Lymfa se může hromadit v končetinách, zejména nohách a ty pak otékají. Pro zachování správné funkce lymfatického systému je důležité dbát na kvalitní stravu, vyhýbat se vyloženě odpadním jídlům, které náš organismus zanášejí a konzumovat více ovoce a zeleniny. Čas od času je také vhodné provést očistnou kůru nebo zajít na lymfatickou masáž, kdy masér speciálními pohyby pomáhá rozproudit lymfu.

Diskuse - zanechat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here