Máta

Máta je úžasná bylinka, která osvěží každý pokrm či nápoj. Naučte se ji používat mnoha různými způsoby. Ideální je v dipech, k pečeným masům ale úžasná je také v dezertech. Nejenže skvěle chutná, je také zdravá. Lidé ji používají v léčitelství již celá léta, takže je to opravdu osvědčená bylinka. Patří mezi vytrvalé zahradní byliny a dorůstá do výšky až 75 cm. Může vytvořit dva druhy stonků: jeden je vzpřímený, bohatě olistěný, zakončený květním klasem s drobnými fialovými květy; druhy se šíří po zemi a množství jeho listů je omezené. Na druhou stranu ale nemá problém se zakořeněním. Listové stonky během zimy odumírají a na jaře se vyvíjejí nové podzemní rostliny.

Pěstování máty

Pěstování máty není náročné, a tak není divu, že dnes se máta pěstuje po celém světě. Máta miluje slunečné a teplé místo. Před jejím vysazením je dobré půdu zbavit plevele a udržovat ji bez něj po celou dobu růstu. Máta má totiž rozsáhlý kořenový systém, který potřebuje prostor. Ideální je půda bohatá na živiny, lehká ale vlhká, mírně zásaditá a dobře odvodněná. Nevysazujte ji v blízkosti jiných bylinek, protože pak se může stát, že si bylinky předají své „aroma“. Ani jedna z bylinek nebude taková, jakou byste si ji přáli.

Máta

Množení máty

Máta peprná vznikla zkřížením dvou druhů máty. Protože se tedy jedná o hybrid, neprodukuje semena a její množení je vegetativní. Můžeme ji množit pomocí řízků nebo také jejími sazenicemi, které produkuje mateční rostlina. Tyto sazenice samy vybíhají a kde se dotknou země, tam zakoření. To je také důvod, proč se máta považuje za invazivní rostlinu a neměla by se vysazovat v blízkosti jiných trvalek.

Sklizeň máty

Od června do srpna můžete začít sklízet první rostlinky. Listy či stonky odřezáváme ještě předtím, než rostlina vykvete. Je to z toho důvodu, že květy ubírají rostlině na aroma i na obsahuj cenných látek. Listy je možné mrazit, sušit nebo konzervovat v oleji či octu. V prvním roce provádíme sklizeň pouze jednou, v následujících letech asi dvakrát za rok. První sklizeň je v červnu, druhá na konci srpna a začátkem září. Sušení rostliny by nemělo probíhat na přímém slunci nebo otevřeném prostranství, protože pak může docházet ke ztrátě barvy a oleje.

Mátový olej

Druhy máty

Existuje více než 20 druhů máty. Nejznámější je asi máta peprná a polní, existují ale i speciální, jako je máta čokoládová nebo citronová. Máta je skvělá bylinka pro osvěžení dechu a dodání energie. Nejlepší chuť má samozřejmě čerstvá máta. Je možné, že si myslíte, že mátový čaj není nic pro vás. Pokud jste ale pili pouze ten připravený ze sušených listů, děláte chybu. Připravte si čaj z čerstvých listů máty a poznáte ten rozdíl na vlastní kůži!

Použití máty

Máta se používá v mnohých komerčních produktech – včetně těch kosmetických. Nejznámější je ale v potravinářském průmyslu. Každý z nás zná mátové žvýkačky nebo bonbony. Oblíbená je také mátová zubní pasta. Máta se používá do dezertů, často doprovázených čokoládou. Čerstvé lístky máty se také přidávají do mnoha salátů a samozřejmě do mojita. Ideální je na přípravu smoothie.

Mátový čaj

Zdravotní účinky máty

Máta je bohatým zdrojem antioxidantů, taninů a fytochemikálií. Stimuluje funkce mozku. Má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Používá se k úlevě od zvracení a nevolnosti – vedlejších účinků spojených s podáváním anestézie. Používá se po staletí při poruchách trávení.

Syndrom dráždivého tračníku (IBS)

Náš současný životní styl, kde neustále někam spěcháme, žijeme ve stresu, špatně se stravujeme a bereme léky snad na každý problém, vede k mnohým zdravotním poruchám. Jednou z nich je například syndrom dráždivého tračníku. Ten postihuje asi 20 % lidí. Mátový olej zmírňuje bolesti ve střevech a také bolesti trávicího traktu.

Máta

Křeče v břiše

Mátový olej je vhodný také na křeče v břiše.

Pro dobré trávení

Čas od času si každý dopřeje příliš vydatné jídlo, které může způsobit problémy s trávením. Dříve než sáhnete po nějakých lécích, vyzkoušejte mátový čaj připravený z čerstvých listů.

Na bolest hlavy

Mátový čaj je také dobrý k potlačení bolesti hlavy. Zmírňuje bolest přirozenějším způsobem, než případné medikamenty.

Na podrážděnou pokožku

Záněty na kůži můžete odstranit prostřednictvím mátového oleje. Ten podráždění uklidňuje. Ideální je také jeho použití na komáří kousnutí nebo popáleniny od slunce. Vzhledem k antibakteriálním vlastnostem se používá také v produktech na léčbu akné.

Usnadňuje dýchání

Inhalace mátového oleje je vhodná pro uvolnění dýchacího ústrojí. Do hrnce s vodou přidejte několik kapek mátového oleje a inhalujte. Ideální je to při kašli a rýmě.

Dodává energii

Několik hlubokých vdechů máty peprné vás okamžitě postaví na nohy. Když jste unavení a potřebujete povzbudit, namísto kávy si vdechujte mátu (nebo mátový čaj). Také vám to pomůže zmírnit stres, a to díky obsahu mentolu. Ten totiž jemně uvolňuje svaly. Mátový čaj je tak ideálním nápojem před spaním.

Máta

Paměť a koncentrace

Pokud se vám stává, že často na něco zapomínáte nebo se nemůžete soustředit, dopřejte si každý den šálek čaje z čerstvých listů máty. Je to ideální nápoj, který vás nejen povzbudí, ale pomůže i s těmito problémy.

Radioterapie

Jedná se o léčbu, která má za úkol zastavit růst rakovinných buněk. Máta chrání DNA před tímto škodlivým záření. Radioterapie totiž ničí nejen rakovinné buňky, ale také ty zdravé.

Máta v těhotenství

Máta je skvělým způsobem, jak zmírnit nevolnosti – včetně těch těhotenských. Ženy na začátku těhotenství často trpí nevolnostmi způsobenými naprosto běžnými věcmi (vůně, pohled na syrové maso apod.). Při vypití dvou šálků mátového čaje za den nehrozí žádné riziko. V pozdějších fázích těhotenství vám konzumace máty (i jako čaje) může způsobit pálení žáhy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno