Růžičková kapusta

Růžičková kapusta je poměrně známou zeleninou. Bohužel jen málokdo z nás ji má ve svém jídelníčku. A jak se dozvíte z tohoto článku – je to velká škoda, protože růžičková kapusta je velice zdravá zelenina, která dokáže obohatit stravu nejen těch, co jsou zrovna na dietě. Svůj původ má ve starověkém Římě, avšak populární jsou zejména v belgickém Bruselu (na základě toho se v angličtině označují jako Brusells sprout). Růžičková kapusta je populární v Americe i v Evropě – největším producentem těchto miniaturních plodin je Nizozemsko.

ruzickova kapusta

Jak si vybrat růžičkovou kapustu?

V supermarketech se růžičková kapusta nabízí v sáčcích nebo síťkách, nejčastěji po půl kilech. Na trhu můžete sehnat kapustičky nejen kvalitnější, ale také v množství, v jakém sami chcete. Čím menší plody seženete, tím sladší a lahodnější kapustičky budou. Je také vhodné, aby všechny plody byly zhruba stejně velké.

Jak ji uchovávat?

Doma pak odstraňte všechny poškozené listy a kapustičky uložte do plastového sáčku. Takto by růžičková kapusta měla vydržet i několik týdnů, avšak s postupem času je její chuť čím dál horší. Vhodnější je proto nespotřebované množství zamrazit nebo se pokusit sehnat si růžičkovou kapustu na stopce.

Jak ji uvařit?

Před vařením odstraňte vnější listy a odřízněte základnu u každé kapustičky. Na místě, kde byla základna nožem vyřežte malé X, díky čemuž se každá z kapustiček lépe a rovnoměrněji provaří. Připravovat je pak můžete několika různými způsoby:

  • Dušená růžičková kapusta: naplňte jednu třetinu hrnce vodou a přiveďte k varu. Poté vložte koš na dušení do hrnce a vařte asi 7 minut. Poté je možné dochutit tuto zeleninu solí, pepřem, máslem a citronovou šťávou. Podáváme jako chutnou přílohu.
  • Opékaná růžičková kapusta: na olivovém oleji necháme rozvonět utřený česnek a poté přidáme růžičkovou kapustu nakrájenou na polovinu. Za stálého míchání opékáme asi 10 minut. Kapustičky by měly mít lehce nahnědlou barvu. Dochutíme solí, pepřem, máslem a citronovou šťávou.
  • Pečená růžičková kapusta: půlky kapustiček osolíme a opepříme, ochutíme utřeným česnekem, citronovou šťávou a olivovým olejem. Pečeme 15 minut při teplotě 200 °C.

Ruzickova kapusta

Nutriční informace

Růžičková kapusta patří do čeledi brukvovitých (Brassicaceae ). Ve 100 g této zeleniny se skrývá 43 kalorií, 9 g sacharidů, 3,4 g vlákniny a 3,4 g bílkovin. Vzhledem k nulovému obsahu tuku lze říci, že tato zelenina by měla být v jídelníčku každého, kdo se snaží zhubnout. Kromě toho obsahuje také:

  • 221 % doporučené denní dávky vitamínu K, který je nezbytný pro srážení krve a zdraví kostí,
  • 142 % doporučené denní dávky vitamínu C, který působí jako antioxidant (je prospěšný v boji proti potenciálně škodlivým volným radikálům) a navíc je důležitým kofaktorem v syntéze kolagenu,

Kromě toho obsahuje také mangan (hraje roli ve zdravé funkci mozku a nervového systému), kyselinu listovou (ta vytváří DNA a RNA a metabolizuje aminokyseliny), vitamín A (zdravý zrak, imunita a buněčný růst) a vitamín B6 ( funguje jako koenzym při mnoha důležitých reakcích v těle, včetně metabolismu bílkovin a tvorby červených krvinek).

Vysoké množství vlákniny

Vláknina je důležitou součástí zdravého stravování. Růžičková kapusta má vysoký obsah vlákniny, která podporuje pravidelné vyprazdňování, zdravé trávení a snižuje riziko vzniku cukrovky a srdečních chorob. Vláknina živí prospěšné bakterie ve střevě a změkčuje stolici. Ženy by měly jíst alespoň 25 g vlákniny denně, muži pak alespoň 38 g. Tohoto množství není vždy jednoduché dosáhnout, vhodným způsobem je tedy začlenění růžičkové kapusty do jídelníčku.

Zdravá a krásná pokožka

Dalším důvodem, proč zařadit růžičkovou kapustu do svého jídelníčku, je právě její obsah vitamínu C. Tento antioxidant obsažený v obrovském množství v kapustičkách totiž pomáhá chránit buňky kůže před poškozením pocházejícím ze slunce. Vitamin C může také bojovat proti poškození volnými radikály a je nezbytný pro produkci kolagenu, bílkoviny, která pomáhá podporovat sílu a pružnost pokožky. To vede ke snížené produkci vrásek a zlepšení celkové struktury pokožky.

Sezónní zelenina

Růžičková kapusta se vyskytuje častěji v chladnějších měsících, protože právě v chladnějším prostředí lépe roste. U nás je tedy běžné, že růžičkovou kapustu seženete již v únoru, a to ve velmi dobré kvalitě. Avšak pravdou je, že spousta komerčních pěstitelů pěstuje růžičkovou kapustu celoročně, takže k dostání je po celý rok. Na trzích je růžičková kapusta dostupná zejména v únoru, kdy vrcholí její sezóna, a právě v tomto měsíci je nejchutnější a obsahuje nejvíce živin. Sezónní stravování pomáhá podporovat místní zemědělství.

„Bruselská“ kapusta

I když se předpokládá, že předchůdce moderní růžičkové kapusty byly pěstovány ve starověkém Římě, prokázáno je také její pěstování v Belgii. Zde byla pěstována již v roce 1200, avšak první písemný popis této zeleniny pochází až z roku 1587. Do Spojených států se kapustičky dostaly až v 18. století, kdy ji francouzští osadníci přivezli do Louisiany. První výsadba zde začala ve 20. letech 20. století, s významnou produkcí ve 40. letech 20. století.

Pěstování růžičkové kapusty

Růžičková kapusta roste v teplotním rozmezí 7–24 °C, s nejvyšším výtěžkem při 15–18 °C. Asi 90 až 180 dní po výsadbě je možné sklízet první plody – kapustičky rostou na silných stoncích, které jsou vysoké od 60 do 120 centimetrů. Každý stonek může vyprodukovat od 1,1 do 1,4 kilogramů. Zralé kapustičky mají průměr od 2,5 do 4 centimetrů a vypadají jako miniaturní zelné hlávky. Vzhledem k tomu, že se častěji setkáváme s rozvařenou verzi růžičkové kapusty, získala si tato zelenina špatnou pověst. Nezaslouženě. Když je správně připravená, má sladkou ořechovou chuť a svěží strukturu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno