Metastázy v kostech

Metastázy v kostech je velice bolestivé onemocnění. Jak se projevuje? Jaká je léčba? Co způsobuje nemoc? Vše se dozvíte z článku.

Jak vznikají metastázy v kostech?

Metastázy v kostech vznikají z důvodu šíření nádoru v těle nemocného. Jsou to ložiska nádorových buněk, které se uchytí v kostní tkáni, jelikož kost je bohatě prokrvená a dostatečně velká pro přežití a množení.  Naruší se celá kostní tkáň a ta se pak láme a neskutečně bolí. Nádory, které vycházejí z kosti a postihují i chrupavky se jmenují sarkomy. Postiženy bývají převážně dlouhé kosti končetin a pánev. Nejčastěji se do kostí dostávají nádory z prostaty, žaludku, plic, tlustého střeva, prsu, konečníku, ledvin, ženských pohlavních orgánů.

Příčina rakoviny kosti?

Příčinu nikdo nezná, možná vlivem genetických nemocí. Denně v našem těle mutují buňky a náš imunitní systém je pravidelně ničí, ale pokud nám imunita selže, dochází k přemnožení a buňky dále mutují a posouvají se dál do těla. Může jít o vrozenou mutaci, nebo díky mutagenu, který působí na náš organismus, jako je záření z rentgenu, UV záření. Vliv mají chemické látky z kouře cigaret, dusitany, alkohol. Také viry typu HPV, které způsobuji rakovinu děložního čípku u žen.

Jaké jsou příznaky?

Příznaky v počátcích nebolí a nedají se nijak poznat, nemoc bolí až v pozdních stádiích, kdy se objevují zlomeniny již při malém náporu na kost. Tento druh rakoviny je nebezpečný a zákeřný.

Kdy jít k lékaři a jak probíhá vyšetření?

Pokud máte podezření, jděte co nejdříve k lékaři, čím rychleji se na nemoc přijde, tím rychleji se může nasadit léčba.

Nádor v kosti se dá zjistit:

– pomoci CT a magnetické rezonance

– z rentgenového snímku, zkušený lékař pozná, zda máme napadenou tkáň

– z odběru krve, kde se sleduje hladina nádorových markerů

– z odebraných vzorku kosti, biopsie (patolog zjistí pod mikroskopem, o jaký typ nádorů se jedn

Jak probíhá léčba?

Co se týká léčení, tak záleží na celkovém zdraví pacienta, na jeho psychice, přístupu k nemoci a jiných věcech. Spousta specialistů pak spolu spolupracuje, onkolog, ortopéd, chirurg, zhodnotí, jaká terapie bude pro pacienta podle veškerého vyšetření a výsledků nejlepší.

Pokud je situace vážná, chirurg nádor odstraní během operace, popřípadě celou kost, která je napadena a chybějící kost nahradí titánovou vnitřní protézou nebo kostním štěpem. Někdy dochází k amputaci postižené končetiny. Léčbu doprovází různé terapie: chemoterapie, radioterapie hormonální terapie, léčba léky proti bolesti. Zvyšuje se přísun vápníku a pacient musí být bez zátěže v maximálním klidu. U metastáz v kostech je velká pravděpodobnost, že se vytvoří po odstranění opět jinde.

Co říct na závěr?

Bylo by fajn najít na tuto nemoc lék a zachránit tak mnohé životy. Metastázy v kostech patři totiž mezi závažné, smrtelné onemocnění, které postihuje převážně mladé lidi. Léčba je hodně náročná a velice vysilující. Ale jak se říká, naděje umírá poslední. Je třeba takové lidi psychicky podpořit, dodat jim sílu v boji s tak zákeřnou nemoci. A pokud sami objevíte nějaké příznaky nebo podezření, nečekejte a hned jděte na vyšetření. Jistota je jistota.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno