MS juniorek – těsně před finišem

Od úterý zápasí mladé florbalové naděje ženského pohlaví v olomoucké sportovní hale. Dennodenně hrají, únava už nejspíš dolehla na každou z nich. Přesto ji musí přemoct – dnes přichází vrchol turnaje –  finálový den. Dobojováno je jak v B divizi, tak ve skupinách A divize, resp. bojích o nižší příčky než medailové. Jak se celky před sobotou seřadily? 

B-divizi, chcete-li skupinu C, ovládly Maďarky. Nejen, že skončily celkově deváté, navíc si včerejší výhrou ve finále nižší divize zajistily postup mezi elitu na příštím šampionátu. Na desáté příčce se umístila děvčata z Ruska. Jedenácté bylo Německo, poslední, tedy dvanáctou příčku, obsadily Rakušanky.

V A-divizi se rozhodovalo o zachráněném, resp. sestupivším celku. Boj o bytí a nebytí v elitní divizi nakonec zvládly lépe Polky, dosavadní zklamání turnaje. Čtvrté mužstvo z domácího MS v roce 2008 letos totálně propadlo a snad jen lotyšská nemohoucnost pomohla našim sousedkám k záchraně. Nutno dodat, že Polky měly mladý tým, který bude za dva roky jistě velmi kousat. Osmou, čili sestupovou pozici, obsadilo Lotyšsko, za minutu dvanáct se na sedmé pozici zachránilo Polsko. Šestou příčku okupují děvčata z Norska, která v zápase, v němž šlo snad jen o prestiž, podlehla asi největšímu překvapení turnaje ze Slovenska 4:2. Na slovenských hráčkách je patrná kvalitní práce skvělého trenéra Jaroslava Markse, který vedl donedávna českou ženskou reprezentaci. Nutno dodat, že Slovenky neskončily takhle vysoko náhodou, hrály opravdu kvalitní florbal a rozhodně si svou konečnou pozici zasloužily. O posledních čtyřech místech, resp. o zlatu, stříbru, bronzu a „smůle“, se rozhodne v dnešních posledních zápasech letošního šampionátu. O třetí příčku si to rozdají horší ze svých semifinálových zápasů – Česká republika se Švýcarskem. Papírovým favoritem budou Švýcarky, mají s českým týmem lepší historickou bilanci, porazily naše děvčata v základní skupině a hlavně chtějí odčinit zklamání ze semifinále, v němž se připravily o možnost obhajoby titulu z Polska. Oproti tomu Češky mají povinnost v podobě postupu ze skupiny splněnou, a tak mají možnost hrát uvolněněji. Což ovšem před kulisou, jaká v Olomouci zatím panuje, nebude možné a hráčky se budou bít o svou čest a medaili víc než srdnatě! Doposud zdobila český tým právě bojovnost a týmový duch. Do karet nám bude hrát i zklamání Švýcarek ze semifinále, přece jen jakožto obhájkyně počítaly minimálně s opakováním finále z Polska, ke všemu, když se v semifinále střetly s Finkami, namísto se Švédkami. Prostě a jasně – boj o třetí pozici nejspíš nemá favorita a bude hodně záležet i na štěstí jednoho či druhého týmu. Doufejme, že po prohře ve skupině a hlavně po prohře na MS mužů v boji právě o třetí pozici, se štěstí tentokrát přikloní na naši stranu a děvčata budou hrací plochu opouštět s blyštivým kovem na krcích.

Finálové střetnutí sehrají dva favorizované celky, které se setkaly už ve skupině – Finsko se Švédskem. Skupinový zápas o prestiž skončil shodou okolností remízou, nutno dodat, že Finky měly dost a dost štěstíčka… Švédky však tentokrát nebudou chtít nic ponechat náhodě a budou se snažit vrátit titul zpět do země tří korunek, odkud si jej „propůjčily“ na dva roky Švýcarky. Finálový zápas tedy favorita má. Pro Finky hovoří především role outsidera, nemají co ztratit, mohou jen překvapit. Narozdíl od dosud suverénních Švédek, které např. Lotyšsko přejely jako parní válec 31:0.

Ať už vyhraje kdokoliv, letošní šampionát se rozhodně zařadí mezi nejlepší. Nejen pořadatelstvím, ale především skvělou diváckou kulisou, která předčila očekávání a jen potvrdila obrovský boom florbalu v Čechách.

Pokud chcete vidět vrchol turnaje na vlastní oči, navštivte dnes olomouckou sportovní halu Palackého ve 12 hodin, kdy začíná boj o třetí místo, resp. v 15 hodin, kdy se odehraje finále turnaje.

Přijďte podpořit naše děvčata a pomoci jim k zisku vysněné medaile, která by se po stříbru mužů a bronzu a stříbru juniorů stala dalším cenným kovem do české sbírky! Určitě si ji zaslouží! 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno