Jak se stát vojákem

Stát se profesionálním vojákem je snem mnohých mladých chlapců. Sny se však mohou změnit ve skutečnost, je však třeba splnit řadu podmínek, splňovat mnohdy náročné požadavky a souhlasit se všemi povinnostmi, které s tímto povoláním souvisí.

Osoba, která se chce stát vojákem z povolání, musí splňovat celou řadu obecných podmínek, které jsou základními požadavky pro přijetí do armády. Vojákem se může stát pouze osoba starší 18 let, která má dostatečné vzdělání. V současné době je požadovaným minimem výuční list, ale samozřejmě čím vyšší vzdělání, tím lépe. Samostatnou kapitolou je studium specializovaných škol, např. Univerzity obrany v Brně. Žadatel také musí mít české státní občanství, současně nesmí být členek politické či odborové organizace. Důležitým požadavkem je také jistá zdravotní způsobilost a čistý trestní rejstřík.

Proces přihlašování do armády

Pokud se chcete stát vojákem z povolání, počítejte s poměrně s dlouhavým procesem, který se skládá z řady dílčích kroků. Na jednotlivé kroky se nyní podíváme blíže.

Registrace do databáze zájemců

Prvním krokem je registrace do databáze zájemců o povolání do služebního poměru. V současné době lze podávat přihlášky online, a to na internetových stránkách Armády ČR. V přihlášce vyplníte osobní údaje, ale také informace i nejvhodnějším rekrutačním místě či představě o uplatnění v ozbrojených silách.

Návštěva rekrutačního střediska

Po odeslání formuláře se vám po nějaké době ozve zaměstnanec rekrutačního střediska, který vás vyzve k jeho návštěvě. Zde vám bude představena nabídka konkrétní pozice a v případě zájmu podepíšete žádost o povolání do služebního poměru.

Lékařské vyšetření

Po návštěvě rekrutačního střediska je nutné navštívit vojenskou nemocnici, kde je třeba absolvovat kompletní lékařské vyšetření. To je možné uskutečnit v Praze, Brně či Olomouci. V závěru vyšetření získá žadatel vyjádření, zda je schopen či neschopen k nastoupení do služby vojáka z povolání.

Opětovná návštěva rekrutačního střediska

Po úspěšném absolvování lékařského vyšetření bude žadatel opětovně vyzván rekrutačním střediskem k návštěvě. Zde doloží další potřebné osobní dokumenty a vyplní potřebné tiskopisy. Tímto krokem je zařazen do výběru.

Výběr vojenského personálu

Pokud se dostanete až k tomuto kroku, čeká vás samotný výběr vojenského personálu, kde společně s dalšími žadateli budete prokazovat své fyzické i psychické schopnosti. Součástí výběru je i fyzický test a osobní pohovor.

Vojenský výcvik

Pokud budete vybrán pro povolání do armády, vaše kariéra vojáka tímto začíná. Samotná práce vojáka se skládá z řady kroků, přičemž začíná tříměsíčním vojenským výcvikem. po jeho absolvování budete na základě rozhodnutí přeloženi na konkrétní místo u konkrétního vojenského útvaru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno