Domů Ostatní Další Jak se stát vojákem

Jak se stát vojákem

Stát se profesionálním vojákem je snem mnohých mladých chlapců. Sny se však mohou změnit ve skutečnost, je však třeba splnit řadu podmínek, splňovat mnohdy náročné požadavky a souhlasit se všemi povinnostmi, které s tímto povoláním souvisí.

Osoba, která se chce stát vojákem z povolání, musí splňovat celou řadu obecných podmínek, které jsou základními požadavky pro přijetí do armády. Vojákem se může stát pouze osoba starší 18 let, která má dostatečné vzdělání. V současné době je požadovaným minimem výuční list, ale samozřejmě čím vyšší vzdělání, tím lépe. Samostatnou kapitolou je studium specializovaných škol, např. Univerzity obrany v Brně. Žadatel také musí mít české státní občanství, současně nesmí být členek politické či odborové organizace. Důležitým požadavkem je také jistá zdravotní způsobilost a čistý trestní rejstřík.

Proces přihlašování do armády

Pokud se chcete stát vojákem z povolání, počítejte s poměrně s dlouhavým procesem, který se skládá z řady dílčích kroků. Na jednotlivé kroky se nyní podíváme blíže.

Registrace do databáze zájemců

Prvním krokem je registrace do databáze zájemců o povolání do služebního poměru. V současné době lze podávat přihlášky online, a to na internetových stránkách Armády ČR. V přihlášce vyplníte osobní údaje, ale také informace i nejvhodnějším rekrutačním místě či představě o uplatnění v ozbrojených silách.

Návštěva rekrutačního střediska

Po odeslání formuláře se vám po nějaké době ozve zaměstnanec rekrutačního střediska, který vás vyzve k jeho návštěvě. Zde vám bude představena nabídka konkrétní pozice a v případě zájmu podepíšete žádost o povolání do služebního poměru.

Lékařské vyšetření

Po návštěvě rekrutačního střediska je nutné navštívit vojenskou nemocnici, kde je třeba absolvovat kompletní lékařské vyšetření. To je možné uskutečnit v Praze, Brně či Olomouci. V závěru vyšetření získá žadatel vyjádření, zda je schopen či neschopen k nastoupení do služby vojáka z povolání.

Opětovná návštěva rekrutačního střediska

Po úspěšném absolvování lékařského vyšetření bude žadatel opětovně vyzván rekrutačním střediskem k návštěvě. Zde doloží další potřebné osobní dokumenty a vyplní potřebné tiskopisy. Tímto krokem je zařazen do výběru.

Výběr vojenského personálu

Pokud se dostanete až k tomuto kroku, čeká vás samotný výběr vojenského personálu, kde společně s dalšími žadateli budete prokazovat své fyzické i psychické schopnosti. Součástí výběru je i fyzický test a osobní pohovor.

Vojenský výcvik

Pokud budete vybrán pro povolání do armády, vaše kariéra vojáka tímto začíná. Samotná práce vojáka se skládá z řady kroků, přičemž začíná tříměsíčním vojenským výcvikem. po jeho absolvování budete na základě rozhodnutí přeloženi na konkrétní místo u konkrétního vojenského útvaru.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno