Domů Zdraví Příznaky Mžitky před očima: Jsou signálem nemoci?

Mžitky před očima: Jsou signálem nemoci?

Dělají se vám mžitky před očima? Co může tento nepříjemný stav signalizovat? Souvisí s vážným onemocněním? Měli byste vyhledat lékaře?

Mžitky před očima, kterým lékaři odborně říkají fosfeny, mohou mít celou řadu příčin. Mžitky před očima se vám mohou udělat, pokud rychle vstanete, jste unaveni, protože jste dlouho pracovali bez pauzy nebo tak vaše oči reagují na střídání světla a tmy. V takových případech zpravidla mžitky před očima nemusí znamenat sice žádnou vážnou nemoc, pokud se u vás ale objevují i další zdravotní komplikace, měli byste zpozornět.

Mžitky před očima při vstávání

Pokud prudce vstanete, zamotá se vám hlava a udělají se vám mžitky před očima. V takovém případě máte pravděpodobně nízký krevní tlak, který na rozdíl od toho vysokého není životu nebezpečný a přináší s sebou pouze mírnější zdravotní komplikace. K dalším příznakům nízkého krevního tlaku patří únava, ospalost, zimomřivost nebo závratě.

Mžitky před očima jako příznak migrény

Migréna je nepříjemné onemocnění, které se projevuje nejen prudkými záchvaty bolesti hlavy, nevolností a zvracením, ale mohou se při ní objevovat právě také mžitky před očima. V takovém případě (podobně jako u nízkého tlaku) není nutné propadat panice, protože mžitky před očima jsou důsledkem právě probíhající migrény.

Kdy vyhledat lékaře?

Jak jsme již zmínili na začátku, mžitky před očima mohou signalizovat i vážnější onemocnění – především očí nebo mozku. Zpozornět byste měli ve chvíli, kdy se mžitky před očima objevují také v klidovém stavu a setkáváte se i s dalšími problémy – například rozmlženým viděním, neostrým viděním, pociťujete zúžení zorného pole. Ideální je, pokud se obrátíte na očního lékaře nebo neurologa.

Mžitky před očima mohou kromě závažnější nemoci souviset také se stresem nebo psychickým vypětím. Je však třeba nejprve vyloučit právě přítomnost onemocnění očí, proto návštěvu lékaře neodkládejte.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno