Nať z červené řepy

Pěstování červené řepy je poměrně snadné, kdy vám bude odměnou zdravá zelenina, kterou je možné zužitkovat naprosto celou. Výborná jídla připravíte z tmavě zabarvené bulvy, ale i z natě. Podívejte se, jak takovou nať z červené řepy zpracovat a do jakých receptů může být vhodná.

Nať z červené řepy

Listy plné nutričně hodnotných látek

Nať z červené řepy je rozhodně škoda vyhodit. Obsahuje totiž podobné látky jako samotná bulva, kvůli které se řepa pěstuje. V nati z červené řepy tak najdeme látky, jako jsou vitamín A, vitamín C, železo nebo vápník.

Zpracování navíc zvládnete velmi snadno, kdy můžete využít i recepty určené pro špenát. Mladé listy se dají konzumovat i syrové, kdy se výborně hodí pro ozvláštnění salátů. U starší natě, kde jsou listy větší a tvrdší, se však již bez tepelného opracování neobejdete. Jednotlivé lístky můžete opatrně sklízet již během sezóny. Během letních měsíců totiž listy obsahují nejvíce prospěšných látek. Stejně dobré využití však pro nať najdete i po kompletní sklizni řepy.

Zpracování natě z červené řepy

Protože sklizeň červené řepy může znamenat až příliš velké množství natě, kterou nestihnete sníst, je dobré zjistit si něco více o způsobech, jak si poradit se zpracováním. Díky různým metodám zpracování natě si můžete vytvořit koření či přílohu pro mnoho dalších jídel. Rozhodně tak věnujte trochu času a práce, ať si připravíte chutnou a především zdravou surovinu.

Zamražení

Jedním z nejjednodušších způsobů je zamražení. Postup je velmi jednoduchý a zabere minimální množství času. Vezměte nať z červené řepy a důkladně omyjte. Následně mírně pokrájejte a vložte do sáčku na zamražení potravin. Výsledek bude velmi podobný, jako když se mrazí listy špenátu. Až budete chtít nať využít, stačí vyndat a přidat do vybraného receptu.

Podušení

Připravit si můžete již hotový polotovar, který stačí jen vytáhnout ze sklenice, mírně prohřát a máte na světě skvělou, a především velmi zdravou přílohu k většině druhů jídel. Nať důkladně umyjte a vyřízněte tuhý stonek. Cílem je, aby zůstaly pouze samotné křehké listy. Osmahněte si na troše oleje cibulku a česnek. Nejdříve přidejte nakrájené stonky a k tomu menší množství vody a sůl pro dochucení. Nechte pár minut dusit a následně přidejte připravené listy zbavené stonků. Během toho zkontrolujte, jestli není potřeba přidat pár lžic vody, aby dušení probíhalo správně. Takto nechte nať dusit zhruba další čtyři minuty a k dochucení využijte jednoduše pepř a sůl.

Dušená nať z červené řepy se výborně hodí k masovým jídlům. Přidat ji můžete také všude tam, kam se dává špenát, nebo chcete dotvořit recept trochou zeleného.

Sušení

Část natě z řepy si můžete také nasušit. A to v troubě nebo v sušičce. Výsledkem bude koření, které se skvěle hodí především do polévek pro doplnění cenných vitamínů a minerálů během dlouhých zimních měsíců. Pro zachování maximálního množství prospěšných látek je dobré zvolit sušení spíše na nižší teploty. Následně dbejte na to, ať usušené listy uchováváte v neprodyšné nádobě v temnu a suchu. Jako koření bude nať velmi dobře fungovat v kombinaci s petrželí, libečkem a dalšími podobnými bylinkami.

Červená řepa

Úprava natě z červené řepy v kuchyni

Pro využití čerstvé natě z červené řepy můžete využít recepty pro špenát nebo zelí. Stačí tak povařit s trochou koření pro dochucení a je hotovo. Nať z řepy se výborně kombinuje s olivovým olejem, kozím sýrem, mozzarellou nebo rajčaty. Využít ji můžete do celé škály receptů, kde poslouží jako přísada i plnohodnotná příloha. Zkuste popustit uzdu fantazii a uvidíte, že s pomocí řepné natě vykouzlíte výborná jídla, která budou plná vitamínů a minerálů. Navíc budete mít dobrý pocit, že zužitkujete červenou řepu naprosto celou a téměř beze zbytků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno