Natažené vazy v koleni

Pro koleno jsou kolenní vazy velice důležité, zajišťují stabilitu a dovolují kloubu přijímat zátěž. Poranění těchto vazů je dost časté hlavně při sportu nebo jiných aktivitách, častokrát dochází i k úplnému přetržení vazu. Poranit si kolenní vaz není žádná legrace, protože nejen, že poranění bolí, ale po zranění je nutný hlavně klidový stav na delší dobu a někdy i operace. Více informací najdete v článku.

Pro koleno jsou kolenní vazy velice důležité, zajišťují stabilitu a dovolují kloubu přijímat zátěž. Poranění těchto vazů je dost časté hlavně při sportu nebo jiných aktivitách, častokrát dochází i k úplnému přetržení vazu. Poranit si kolenní vaz není žádná legrace, protože nejen, že poranění bolí, ale po zranění je nutný hlavně klidový stav na delší dobu a někdy i operace.

Koleno je velice složitý útvar

Při podrobnějším zkoumání lidského těla zjistíme, že kolenní kloub patří k velice složitému útvaru, který se skládá ze spousty různých ploch, kostí, vazů. Kolena potřebujeme ke svému životu, bez nich by naše chůze byla velice strnulá a nepříjemná, slouží nám k chození do schodů, k běhu, sedu, dřepu.

Při natažení vazu cítí pacient velkou bolest

Když se nám cokoli stane s kolenem, tak končí naše jistota pohybu, začneme kulhat a máme velký problém, jelikož zranění kolene nepříjemně bolí.

K úrazu může dojít například:

  • u míčových her,
  • běhu
  • skoku,
  • hokeji,
  • fotbalu,
kdy díky zvýšené zátěži napnutý vaz zůstane natažený víc než má, nebo praskne. Prudká bolest nastoupí ihned, vytváří se otok, kloub a jeho okolí začne být teplé, červená, a někdy při prasknutí cév vzniká modřina, koleno se  pod kůži zalije vodou nebo krví. Poškodit se může vnitřní nebo vnější postranní vaz, ale taky meniskus. Velkou chybu dělají začínající sportovci, kteří se důkladně nerozcvičí a hned makají na plný výkon, pak mají problémy s nataženým vazem nebo svalem.

Lékařské vyšetření, léčba

  • Při takových úrazech kolem kolenních vazů, je nutné lékařské vyšetření, kdy díky rentgenu a ultrazvuku zjistí lékař, zda nedošlo ke zlomenině kosti, celkovému přetržení, jaká tekutina se vytvořila pod kůži a jaká bude nutná léčba. Poraněné vazy lze vidět nejlépe na magnetické rezonanci, ale někdy i tato metoda vyšetření lékařům nic neodhalí, protože při poranění kolene může být poraněno více struktur, jako například postranní vaz, meniskus a zkřížený vaz, pak dát pacientovi jednoznačné vyjádření je opravu těžké.
  • Lékař při natažení vazu kolene naordinuje klidový stav, znehybní nohu dláhou nebo jinou fixací, pacient dochází na pravidelné kontroly, doporučuje se koleno ledovat, pro zpevnění se používá ortéza nebo dostane pacient berle, ať postiženou končetinu co nejméně zatěžuje. Při přetržení vazů je nutný chirurgický zákrok.
  • Natažené vazy vyžadují odpočinek a klid, než se opět uzdraví.  Samozřejmě po zhojení je důležitá rozcvička kolene a rehabilitace, za dohledu odborníka. Při opakujících se případech doporučí lékař vynechat úplně sportovní aktivitu, při které ke zranění dochází.

Prevence

Jak předejít situacím, kdy dochází k úrazům popisovaným výše? Šetřete své tělo, sportujte jen pokud víte, že jste dostatečně rozcvičeni, nepřepínejte se, dostatečně odpočívejte, nepouštějte se do extrému a především se vyhýbejte aktivitám, které jsou na tyto úrazy rizikové. Zdraví máme jen jedno.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno