Domů Zdraví Zranění Nateklé kotníky

Nateklé kotníky

Tento problém často trápí více ženy než muže. Nateklé kotníky nebo také “ nohy jak konve“ dokážou pěkně zkazit den. Místo toho, abyste si vesele vykračovali, se ploužíte do práce i z práce a jediné, na co dokážete myslet, je studná sprcha a nohy nahoře. Jak vlastně člověk přijde k oteklým kotníkům? Na to se podíváme v dnešním článku.

Těhotenství, horka i špatná životospráva

Všechny oteklé nohy vypadají podobně, ale přitom mohou mít mnoho různých příčin. Dobře známá je např. Oteklé nohy po celodenním sezenískutečnost, že oteklými kotníky trpí ženy v pokročilém stádiu těhotenství. Mnohé z nich si toho přes ostatní obtíže a nepohodlí ani nevšimnou, nicméně je to fakt. Tělo je prostě hormonálně rozhozené, zavalité, má málo pohybu a tak zadržuje vodu. Po porodu se to zase spraví.

Kromě hormonů dokáže stav našich nohou ovlivnit i počasí. Dlouhotrvající tepla jsou přímo magnet na oteklé končetiny. Zvláště pak, když zapomínáte dostatečně pít a celý den prosedíte v kanceláři. Sedavé zaměstnání prostě není pro oběhový systém to pravé ořechové.

Co škodí našim nohám nejvíce?

·         obezita a nadváha

·         nedostatek pohybu – i procházka se počítá

·         saunování a pobyt v horké vodě

·         dlouhé stání a sezení (nejhorší je dávat nohu přes nohu)

·         těsné oblečení – speciálně v oblasti výskytu lymfatických uzlin (pod koleny a v tříslech)

·         vysoké podpatky

·         dlouhý pobyt na slunci

Nezapomínejte ani na křečové žíly

Bohužel mohou být oteklé kotníky známkou křečových žil. To, že jste si na nohou žádné nenašly ještě není důkaz jejich absence. Existují i hluboké křečové žíly, které často pobolívají a jsou více nebezpečně než ty okem viditelné.

Prevencí křečových žil je pohyb, zdravá strava a potraviny bohaté na rutin (např. pohanka). Pokud máte oteklé nohy a zároveň vás na některých místech pobolívají, je dobré zajít k lékaři. Zánět žil není příjemný a bez léčby se může rozrůstat.

Poruchy lymfatického oběhu

Už jsme naznačili, že zaškrcené lymfatické uzliny těsným oblečením dovedou vyvolat pořádný otok nohou. Lymfatický systém je taková odpadní cesta pro naše tělo. Skrz něj se čistíme. Pokud je zanesený v důsledku přehnané konzumace chemických látek v potravinách, kouření a pití alkoholu, není se čemu divit, když lymfa přestane proudit a nohy začnou abnormálně natékat. Někomu pomáhají lymfatické masáže a čaje, jiný nedá dopustit nad změnu jídelníčku a pořádnou dávku pohybu. Přesto by vás měl nejprve prohlédnout váš obvodní lékař.

Ještě krátké poučení na závěr – nestát a nesedět zbytečně dlouho, jíst zdravě, mít dostatek pohybu a občas si nohy osprchovat studenou vodou na rozproudění oběhu. Držíme vám palce.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno