Nauru

Nauru je stát v Oceánii, přesněji v Mikronésii v Tichém oceánu, který najdeme přímo na korálovém ostrově. Jde o nejmenší republiku na světě.

Nauru

Yaren

Yaren je hlavním městem ostrova Nauru. V minulosti se město jmenovalo Makwa a najdeme jej na jižní straně ostrova. Mezi zajímavé stavby v hlavním městě patří budova parlamentu, která byla dokončena až v roce 1992. Tato budova je nejmodernější budovou na ostrově. V budově parlamentu se nachází sbírka historických a uměleckých předmětů. Najdeme tady také válečné bunkry, které jsou pozůstatky japonské okupace z druhé světové války. Plocha, na které se hlavní město nachází, je 1,5 km čtverečních. Pokud navštívíte Nauru, očekávejte po celý rok podnebí mořského tropického deštného pralesa.

Command Ridge

Command Ridge je nejvyšší bod na ostrově. V tomto místě najdeme zbytky zbraní a bunkr, jelikož se zde zdržovaly během 2. světové války japonské hlídky. Místo dosahuje výšky 65 m.n.m. Command Ridge vznikl v důsledku prohýbání země, která se vytvořila rozpouštěním korálového vápence, minerálu, který tvoří velkou část hornin náhorní plošiny, kde se nejvyšší bod nachází.

Moqua Cave

Moqua Cave je největší jeskyně na ostrově. V jeskyni najdeme neuvěřitelně krásné tyrkysové jezero, které se nazývá Moqua Well. Během 2. světové války bylo zdrojem pitné vody. Celé jezírko je součástí podzemního systému jeskyní Moqua Caves. Jeho rozloha je 0,2 ha. Průměrná hloubka činí 2,5 m a maximální hloubka dosahuje 5 m.

Laguna Buada

Laguna Buada je vnitrozemské sladkovodní jezero. Voda z laguny neodtéká. V okolí jezera je nádherná příroda a zákoutí, která určitě stojí za návštěvu, jelikož je celé jezero obklopeno palmami. Laguna Buada je největší a jediné skutečné jezero v Nauru. Jezero leží v nauruské čtvrti Buada, díky které dostalo své jméno. Nejde o lagunu jako takovou, protože jezero není spojeno s mořem.

Sladká voda je na Nauru vzácná, je přítomna pouze ve formě malé freatické zóny, Moquy, malého podzemního jezera a laguny Buada. Řeky a potoky na ostrově zcela chybí. Jezero se tradičně využívalo k chovu ryb, kde se po staletí chovaly ryby pro lidskou spotřebu a i když se od této praxe v 60. letech minulého století upustilo, v poslední době se objevily snahy o oživení chovu, i navzdory znečištění vod laguny. Laguna Buada, která se nachází na jihozápadě náhorní plošiny, která se rozprostírá na většině centrální části ostrova Nauru, leží uprostřed bažinaté části ostrova, o rozloze 12 hektarů. Povodí laguny je jedinou oblastí náhorní plošiny, kde se fosfátová ruda, která byla hlavním pilířem ekonomiky Nauru ve 20. století, nikdy nevytěžila.

Laguna je oválného tvaru a v nejhlubím místě dosahuje hloubky pěti metrů. Laguna je napájena pouze dešťovou vodou, jelikož na Nauru nejsou vůbec žádné řeky. Mezi monzunovým obdobím od listopadu do února, kdy spadne většina dešťů (to je v průměru asi 2 126 mm každý rok) a obdobím sucha, může hladina vody na laguně klesnout až pět metrů pod hladinu moře.

O jezerní flóře laguny Buada je k dispozici velmi málo informací. Přítomnost vodního hyacintu zde byla potvrzena poměrně nedávno. Vegetace podél okraje jezera do značné míry představuje obraz tropického pralesa, který zabíral 90 % ostrova předtím, než se ve 20. století začala těžit fosfátová ruda. V laguně Buada se vyskytují tři druhy ryb: dojnice, mosambická tilapie a gambusie. Tilapie byla přivezena na Nauruproto, aby místním lidem poskytla nový zdroj potravy.

Tilapie byla do laguny vysazena přibližně v roce 1960 v naději, že se znovu rozběhne chov ryb a omezí se invaze komárů. Tilapie se bohužel rozmnožily do takové míry, že představovaly vážnou konkurenci pro ryby chované do té doby v laguně, přičemž žádná původní rybka nikdy nedosáhla velikosti 20 cm, tedy vhodné velikosti pro odchyt. To vedlo k tomu, že se se chovatelé ryb tilapie vzdali, protože tyto ryby nebyly příliš dobré k jídlu. 

Zátoka Anibare Bay

Tato zátoka je jedno z nejoblíbenějších míst, která na ostrově turisté navštěvují. Je oblíbená také surfaři. Najdete tady jemný písek, tyrkysově modré moře a korálové útesy. V okolí vede velké množství turistických stezek. V nedalekém přístavu loví rybáři své každodenní úlovky. Pláž Anibare je dlouhá více než dva kilometry. Zátoka Anibare vznikla pádem východní strany sopky, která leží pod Nauru. Velký obloukový blok sklouzl z boku Nauru a otočil se. Tento blok sahá asi 1100 m pod hladinou moře, s nánosy po sesuvech půdy je to až 2000 m pod hladinou moře.

Topside

Topside se nachází ve vnitrozemí ostrova a nachází se zde vyloženě měsíční krajina. Je to z toho důvodu, že zde probíhala těžba fosfátů. Můžete zde také navštívit nefunkční továrnu, ve které se fosfáty zpracovávaly.

Přístav Aiwo

Přístav Aiwo vznikl v roce 1904 a používal se především k vývozu fosfátů. Na ostrov se také dovážely některé potraviny, pohonné hmoty a další spotřební zboží.

Mezinárodní letiště Nauru

Přistávací dráha letiště byla postavena během druhé světové války, za japonské okupace Nauru, pomocí nucených prací. Provoz byl zahájen v lednu, roku 1943. Po válce bylo letiště přeměněno na civilní letiště. Letiště se nachází v okrese Yaren, nejméně obydlené čtvrti v Nauru, severně od vládních budov, včetně budovy parlamentu, policejní stanice a střední školy. Letiště má sídlo vlajkového dopravce Nauru Airlines. Na letišti se také nachází Úřad pro civilní letectví Republiky Nauru, pověřený bezpečností letiště a provozním řízením. Dále zde najdeme Ředitelství pro imigraci, pověřené kontrolou příchozích a odchozích cestujících a Celní službu Nauru.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno