Nedostatek serotoninu

Serotonin je jeden z neurotransmiterů a pro fungování našeho organismu je naprosto nepostradatelný. Díky němu mezi sebou mohou komunikovat jednotlivé synapse v mozku. To ovlivňuje vaše emoce, bolest, spánek, paměť a také vaši chuť k jídlu. Je-li hladina serotoninu v normě, cítíte se spokojeně a dobře. Problém však nastává při jeho nedostatku, kdy se dostavují deprese, obezita a další potíže. Dnes si proto povíme jak hladinu udržovat v normě a čím se dá serotonin snadno do těla doplnit.

Serotonin tělo potřebuje a tak si ho při nedostatku snaží sehnat jinak. Nejrychlejší cestou je pro něj dopřát si Muž, který trpí depresemi z nedostatku serotoninusladké nebo nezdravě smažené jídlo. Cukr a sacharidy s vysokým glykemickým indexem totiž tělu serotonin pomohou vyrobit, ale cena je mnohdy vysoká. Protože je jeho nedostatek celkem běžný, je také běžná obezita způsobená potřebou těla neustále doplňovat denní hladinku sladkostí. Podle lékařů se jedná o závislost jako každou jinou.

Mezi hlavní příznaky nedostatku serotoninu patří:

·         bolesti hlavy

·         chuť na slaná a sladká jídla

·         bolesti zad

·         krátký dech

·         rozechvělý hlas

·         poruchy spánku (které přinášejí jen další a další nespavost)

Neléčený nedostatek serotoninu nám může přinést následující zdravotní potíže:

·         anorexie a bulimie

·         deprese

·         nespavost

·         obsesivní a kompulzivní poruchy

·         předčasná ejakulace

·         obezita

Máte-li pocit, že na vás příznaky sedí, určitě si zajděte na kontrolu k vašemu obvodnímu lékaři. Ten je přeci jenom zkušenější a dokáže rozeznat nedostatek serotoninu od jiných zdravotních potíží.

Jak na prevenci?

Jako prevence se doporučuje zdravá skladba jídelníčku, ve kterém jsou převážně potraviny s nízkým glykemickým indexem (ovoce, zelenina, luštěniny, celozrnné obiloviny …) a potraviny bohaté na zdravé tuky (obsahující omega 3 mastné kyseliny).

Nezapomínejte ani na sílu pravidelného pohybu – snadné zlepšení nálady. A samozřejmě dlouhý a kvalitní spánek. Ideálně se naučte chodit spát ve stejnou dobu a ve stejnou dobu také každý den vstávat. Tělo má rádo pravidelnost. K dobrému spánku přispívá lehká večeře a fyzická aktivita přes den.

Rychlé doplnění do těla

Pokud potřebujete rychle doplnit serotonin do těla, existuje několik způsobů. Tím prvním jsou léky, které ho přímo obsahují. Jedná se o nejrůznější antidepresiva. Ty vám však může předepsat jedině lékař a často mají velice nepříjemné vedlejší účinky. Lepší variantou je sehnat si doplněk stravy s nápisem – 5-HTP – na obalu. Takové doplňky obsahují aminokyseliny, jež tělu pomáhají s normální tvorbou serotoninu. Ani komplex vitaminů B, vápník, hořčík a sluneční paprsky nejsou v tomto ohledu k zahození.

Poslední možností je, stejně jako jsme psali u prevence, úprava jídelníčku. Pro rychlejší nástup pro vás však bude lepší kombinovat doplňky stravy s novým jídelníčkem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno