Rakovina prsu: příznaky, léčba

Rakovina prsu je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění. Každý rok je diagnostikována u přibližně 6 000 žen. Pokud je nemoc odhalena včas, jsou šance na úplné uzdravení velmi vysoké. Velmi důležitá je proto prevence, která je ale mnohými ženami podceňována. Jak se nádor projevuje a jaké jsou možnosti léčby?

Rakovina prsu – příčiny

V prsu každé dospělé ženy je vyvinuta mléčná žláza pro tvorbu mateřského mléka. To se vytváří v lalůčcích a poté proudí skrze mléčné kanálky směrem k bradavce. A právě v těchto kanálcích vznikají zhoubné nádory nejčastěji (tzv. duktální karcinom). Není však dosud známo, co způsobí zhoubné bujení v těchto místech. Odborníci hovoří pouze o rizikových faktorech, které se na rozvoji nemoci mohou podílet.

 • Věk: nejvíce jsou ohroženy osoby v 50.–60. roce života
 • Genetika: jestliže je nemoc v rodině, je velká pravděpodobnost výskytu u další ženy
 • Vliv estrogenů: riziko onemocnění zvyšuje dlouhodobé působení pohlavních hormonů na prsní žlázu, např. v rámci hormonální substituce po menopauze či operaci dělohy
 • Životní styl: obezita, kouření, alkohol, celkově nezdravý životní styl s tučnou stravou

Rakovina prsu – příznaky

Na začátku nemoci nádor nejde nahmatat, nebolí a nezpůsobuje žádné potíže, objevit ho tak může pouze mamograf nebo ultrazvuk. A to je důvod, proč by ženy neměly podceňovat preventivní vyšetření. Když se nádor začne zvětšovat, projeví se to i na vzhledu prsu. V této fázi je možné bulku odhalit pouhým pozorováním, pohmatem či samovyšetřením.

 • Změny u prsu: zarudnutí kůže, vtažená kůže nebo bradavka, výtok z bradavky, bolest
 • Ostatní změny: zvětšené uzliny v podpaží a u klíční kosti

Rakovina prsu – léčba

V současné době existuje několik metod léčby. Vhodnost se posuzuje vždy individuálně s ohledem na stav pacientky a stádium nemoci. Obvykle se jednotlivé typy léčby různě kombinují.

 • Chirurgická léčba: jde o hlavní léčebný postup, odstraňuje se buď ložisko nádoru, nebo celý prs
 • Ozařování: využívá se zejména jako doplněk k operaci
 • Chemoterapie: cílem je buď ložisko zcela zničit, nebo ho alespoň zmenšit, postup se využívá i k ničení metastáz
 • Hormonální léčba: cílem je utlumit tvorbu estrogenu nebo blokovat jeho vliv na prsní žlázu, může to zpomalit růst nádoru a tedy i celkový rozvoj nemoci
 • Biologická léčba: medikamentózní terapie, která předpokládá utlumení množení nádorových buněk

Rakovina prsu – prevence

Jak již bylo několikrát zmíněno, žádná žena by neměla podceňovat prevenci, která v konečném důsledku může zachránit život. Základními metodami jsou samovyšetření prsů a mamografické vyšetření, které je ženám ve věku 45–69 let jednou za dva roky plně hrazeno. Dále je žádoucí chodit pravidelně ke gynekologovi na prohlídky a nepodceňovat rizikové faktory spjaté s touto zákeřnou nemocí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno