Nejvyšší hora Evropy

Hora Mont Blanc leží na francouzsko-italské hranici a s nadmořskou výškou 4 809 metrů nad mořem je nejvyšší horou Alp i celé Evropy. Díky své mohutnosti patří k vysněným cílům mnohých horolezců a alpinistů.

Mont Blanc, v překladu Bílá Hora, je nejvyšší horou Alp. Dodnes se vedou diskuze, zda Mont Blanc leží na hranici Francie a Itálie či leží celá na území Francie. Mnohé francouzské mapy tuto horu značí celou na území Francie, ze strany Itálie jsou však opačné sklony a stále panuje jisté napětí a nedořešený otazník. Italská strana se brání smlouvou z roku 1860, která stanovila hranici hory jako průchod vrcholem. Hornina dosahuje nadmořské výšky 4792 m a je pokryta ledem, jehož tloušťka je proměnlivá. Podle dostupných měření se pohybuje v rozmezí tloušťky od 14 do 23 metrů. Nejnovější měření z roku 2015 určily nadmořskou výšku vrcholu hory na 4808,73 metrů nad mořem, což je asi o dva metry méně oproti měření o dva roky zpátky. Dodejme, že hornina Mont Blancu je tvořena žulou, rulou a břidlicí. Itálie a Francie je také spojena tunelem, který vede pod horou mezi městy Chamonix a Courmayeur.

První výstup na Mont Banc

Vůbec poprvé tuto horu zdolali v roce 1786 horal Balmant a lékař Paccard. Tento výstup se považuje jako přelomový v historii světového alpinismu. Pokusů o výstup bylo v té době hned několik, hlavním důvodem byla vysoká odměna, kterou nabídl profesor ze Švýcarska Saussure. Právě tento výstup odstartoval velký zájem a spustil vlnu dalších výstupů i na jiné vrcholy Alp. Výstup samotný ukázal lidské možnosti a inspiroval další horaly i nadšence. Výstupy na Mont Blanc patří o oblíbeným a vyhledávaným i v dnešní době.

Výstupy

Výstup na Mont Blanc patří v dnešní době mezi hojně vyhledávaný, je milníkem i cílem mnohých profesionálních i amatérských horolezců a alpinistů. V současné době existují čtyři trasy s nižší obtížností, na vrchol hory je však možné dostat se i přes náročné trasy. Mezi velmi těžké výstupy patří např. ty, vedoucí přes pilíře stěny Freney. Tato trasa je nechvalně známá tragédií při prvovýstupu, kdy se zde společně setkalo italské a francouzské družstvo. Během čtyřdenní silné bouři zde zahynuli čtyři špičkoví horolezci.

Hora Elbrus

Pokud hovoříme o největší hoře Evropy, na místě je zmínit také horu Elbrus, kolem které se stále vedou různé diskuze. Její výška je 5462 a je nejvyšší horou Ruska a Kavkazu. Různí se totiž názory na vedení hranice mezi Evropou a Asií. Z jistého pohledu mohou být kavkazské vrcholy počítány jako součást Evropy, v takovém pojetí by byla hora Elbrus opravdu největší horou Evropy. Dnes se však většina odborníků shoduje na tom, že patří spíše k Asii. Proto se pokládá nejčastěji právě výše zmiňovaný Mont Balnc za nejvyšší horu Evropy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno