Nejvyšší hora Rakouska

Grossglockner je jednou z nejvyšších hor Alp, současně jde o vůbec nejvyšší horu Rakouska. Jde o monumentální horu, oblíbenou jak mezi profesionálními horolezci, tak zdatnými turisty, toužící po dobrodružství.

Se svými 3798 metry je hora Grosslockner nejvyšší horou Rakouska. Nachází se ve skupině Glockner a patří do Vysokých Taur, což je nejdelší a nejmohutnější horský systém rakouských Alp. Název Grosslockner znamená v překladu „velký zvoník“. Označení hory vzniklo po podle alpského hřebene, který svým tvarem připomíná obří zvon. Hora je kryta sněhem i v průběhu léta. Kolem Grosslockneru je postavena vysokohorská silnice, která vede až do výšky přes 2500 metrů, pokud si tak netroufáte na výstup po svých, samotná jízda po této silnici je velkým zážitkem. Ačkoliv vede na horu řada cest, upravených pro turisty, stále jde o náročnou cestu, která se nedoporučuje nezkušeným a fyzicky nepříliš zdatným turistům.

Výstupy na horu Grosslockner

Vůbec poprvé byl vrchol této hory zdolán v roce 1800. Na vrchol se tehdy dostal pětičlenný tým expedice, zorganizované na popud biskupa z diecéze Gurk. Ovšem i po prvním výstupu byly další pokusy náročné a vyžadovaly spoustu zkušeností. Při pokusech o výstup se také stalo několik tragédií, za zmínku stojí např. zahynutí Alfréda Pallaviciniho, který zahynul v roce 1886 a po němž byl pojmenován známý Pallaviciniho příkop. V současné době vede na vrchol hory rovných 30 cest, ovšem i ty klasické a nejjednodušší jsou pro zdolání značně obtížné. Vystoupání až na vrchol hory vyžaduje zkušenosti s pohybem na ledovci a s používáním speciálních horolezeckých pomůcek.

Turisticky oblíbená hora

Okolí hory Grosslockner patří k turisticky vyhledávaným. Díky krásné přírodě jsou rakouské Alpy oblíbené mezi mnohými i tuzemskými turisty. Ačkoliv je vystoupání až na vrchol hory náročné, lze využít některých méně náročných cest a projít si jen část. Turisticky vyhledávané je vyhlídková plošina Franze Josefa, ze které je na horu Grosslockner nádherný pohled. Tato plošina je dobrou zastávkou pro další turistické putování, rovněž může být konečnou zastávkou při cestě po alpském okolí. Po cestě se nachází řada různých turisticky přitažlivých zastávek, např. cesta na Kaiser Franz Josef Hohe ve výšce 2369 metrů.

Pokud máte rádi vysokohorskou turistiku, návštěva rakouských Alp v okolí hory Grosslockner stojí bezpochyby za návštěvu. Pro české obyvatele toto místo není až tak vzdálené, proto jde o vyhledávané místo pro dovolené po celý rok. Díky velkému zájmu můžete využít také nabídek celé řady cestovních kanceláří, které vám zajistí cestu, ubytování i stravu. Rovněž se můžete porozhlédnout po nabídce individuálního ubytování a naplánovat si dovolenou v horách podle vlastního uvážení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno