Nejvyšší hory ČR

Nejvyšší horou Česka je Sněžka, která se se svými 1603 metry nadmořské výšky tyčí v Krkonoších. Které další vrcholy patří k nejvyšším horám České republiky? Luční hora, Studniční hora, Vysoké Kolo, Praděd, Stříbrný hřbet nebo Vysoká pláň.

Nejvyšší hora Česka

Se svými 1603 metry nadmořské výšky je nejvyšší horou České republiky Sněžka, jež je významnou dominantou východní části Krkonoš. Zdolat Sněžku přitom v dnešní době není nijak složité. Z Pece pod Sněžkou totiž na tento nejvyšší vrchol Česka vede kabinková lanová dráha, která byla zprovozněná v prosinci roku 2013.

Vrchol Sněžky

vrcholu Sněžky, který je skalnatý a má rozlohu zhruba 120 tisíc metrů čtverečních, je překrásný výhled do širokého okolí. Za zmínku rovněž stojí fakt, že právě vrcholem Sněžky prochází česko-polská hranice.

Sněžka

Další tisícovky v Krkonoších

V Krkonoších se nenachází pouze hora Sněžka, najdete zde i další tisícovky, jež se řadí k nejvyšším horám Česka. A to třeba Luční horu (1555 m. n. m.), Studniční horu (1554 m. n. m.), Vysoké Kolo (1509 m. n. m.), Stříbrný hřbet (1490 m. n. m.), Vysokou pláň (1490 m. n. m.) nebo Violík (1472 m. n. m.).

Nejvyšší hora Moravy

Po krkonošských tisícovkách je pátou nejvyšší horou Česka a zároveň nejvyšší horou Moravy, Českého Slezska i Horního Slezska Praděd (1491 m. n. m.), který se nalézá ve Hrubém Jeseníku.

Vrchol Pradědu

Vrcholem Pradědu, který leží ve Slezsku, prochází historická zemská hranice Moravy a Slezska. V současné době rovněž tímto vrcholem probíhá hranice Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

Vyhlídka z Pradědu

V roce 1962 na vrcholu Pradědu odstartovala stavba 162 metrů vysokého vysílače, která byla dokončena v roce 1982. Z vyhlídky, která se nachází v 80 metrech, můžete za pěkného počasí dohlédnout až na Lysou horu, Radhošť a Sněžku. Při dobré viditelnosti lze někdy vidět i Vysoké Tatry, Malou Fatru, nebo dokonce Nízké Alpy.

Ostatní české tisícovky

Které hory patří k dalším českým tisícovkám? Vysoká hole (1465 m. n. m.) a Petrovy kameny (1446 m. n. m.) nacházející se v Hrubém Jeseníku, Malý Šišák (1140 m. n. m.), Kotel (1435 m. n. m.) a Stříbrné návrší (1433 m. n. m.) nacházející se v Krkonoších, anebo Kralický Sněžník (1423 m. n. m.), který je nejvyšším vrcholem stejnojmenného pohoří.

Kralický Sněžník

Jedenáctá nejvyšší hora Česka, Kralický Sněžník, je nejvyšší horou stejnojmenného pohoří. Přes pohoří Kralický Sněžník, kterému se přezdívá střecha Evropy, přechází hlavní evropské rozvodí.

Říká se ovšem, že řeka Morava má na pohoří Kralický Sněžník tolik pramenů, kolik je dnů v roce. Proč se ale Kralickému Sněžníku říká střecha Evropy? Voda z jeho svahů totiž odtéká celkem do tří moří.

Střecha Evropy

Na vrcholku Klepý (či Klepáč), polsky zvaném Trójmorski Wierch (tj. Trojmořský vrch), je totiž jeden z pramenů řeky Moravy patřící k černomořskému úmoří, dále zde pramení Lipkovský potok tekoucí do blízké Tiché Orlice patřící k úmoří Severního moře a nakonec ze svahu, který je již na polské straně, odtékají pramenné potůčky Kladské Nisy patřící k úmoří Baltského moře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno