Benin

Republika Benin, která je posetá baobaby, se nachází v západní Africe. Hlavním městem je Porto-Novo, ale sídlo vlády se nachází ve městě Cotonou. Benin má odhadem asi 13 milionů obyvatel.

Benin

Guinejská mozaika lesů a savan

Suchozemský region, který leží na území Beninu se nazývá Guinejská mozaika lesů a savan. Jde o pás lesů, savan a pastvin, který odděluje tropické vlhké lesy a zaujímá necelých 700 tisíc kilometrů čtverečních. Nachází se na území od západního Senegalu po východní Nigérii.

V prostředí se nachází převážně traviny, podél potoků a na svazích se nacházejí stromy. K vidění je zde leopard africký, hroch, slon, antilopa a také želva. V oblasti se nacházejí mokřady, kde můžeme vidět vzácné ptactvo, jako například jeřába korunovaného.

Benin

Pohoří Atacora

Atacora je součástí pohoří Togo, které se vyskytuje v západoafrických státech jako je Togo, Ghana, Benin a Niger. Nachází se zde nejvyšší bod Beninu, Mont Sokbaro, měřící 658 m.

Mont Sokbaro

Mont Sokbaro se nachází na hranicích Beninu. Kopec, který měří necelých 700 m je součástí křemencového masivu Atakora. V okolí najdeme několik vesnic, jako je například Aledjo-Koura, kde se můžeme osvěžit před další cestou.

Národní park W

Jde o významný národní park v západní Africe, který se nachází na meandru řeky Niger a ten je ve tvaru W. Národní park se rozkládá na prostoru 10 000 kilometrů čtverečních a zasahuje do několika států. Je to Benin, Niger a Burkina Faso.

Místo je důležitým archeologickým nalezištěm a nachází se zde skoro 500 druhů vzácných rostlin. Jsou tady k vidění například 2 druhy orchidejí, které se nacházejí pouze v Nigeru. V parku je možné vidět také Tygří keře, které z výšky vytvářejí vzorec tygří srsti.

V národním parku potkáte velké množství zvířat, jako je například pavián, buvol africký, slon africký, levhart, lev západoafrický, nebo bradavičnaté prase.

Národní park Pendjari

Národní park je pojmenován po řece Pendjari a sousedí s národním parkem Arli v Burkině Faso. Z národního parku je možnost vidět pohoří Atakora. Je zapsán na seznam národního dědictví UNESCO a domov zde nalezlo několik druhů ohrožené zvěře. Patří mezi ně například slon africký, lev, hroch, nebo buvol africký.

Porto-Novo

Hlavní město Porto-Novo se nachází v zátoce Guinejského zálivu. Najdeme jej na jihovýchodě Beninu. Původně vzniklo jako přístavní město pro obchod s otroky, který vedla Portugalská koloniální říše. Větším městem, než je hlavní město je Cotonou, které je zároveň také sídlem vlády.

V hlavním městě můžete navštívit Muzeum etnografie, ve kterém je k vidění velké množství jorubských masek. Jorubská komunita je místní domorodé etnikum. V muzeu získáte také poznatky z historie města a celého státu.

Palác krále Toffy v Porto-Novo je bývalá královská rezidence, která v současnosti slouží jako muzeum. V muzeu se dozvíte vše o životě africké královské rodiny.

Ve městě je také k vidění velké náměstí Jardin Place Jean Bayol, na kterém je socha prvního krále. Dále muzeum Da Silva Museum, které ukazuje, jaký byl život vracejících se Afro-Brazilců. Navštívit můžete také Palais de Gouverneur ( palác guvernéra) který je domovem národního zákonodárného sboru a Isèbayé Foundatio, což je muzeum voodoo a beninské historie.

Cotonou

Sídlo vlády Cotonou má asi 2 a půl milionu obyvatel. Je největším městem v Beninu a jeho městská část se neustále rozšiřuje. V 19. století bylo Cotonou malou rybářskou vesnicí, která vyrostla v město díky obchodu s otroky, palmovým olejem a také s bavlnou. Město leží na zajímavém místě. Je to přímo na pobřežním pásu mezi jezerem Nokoué a Atlantským oceánem a je rozděleno kanálem. V Cotonou můžete navštívit místní katedrálu, mešitu a chrám Salem de Cotonou.

Jezero Nokoué

Jezero se nachází v jižní části Beninu. U jezera leží město Cotonou a vesnice Ganvié, která je velmi oblíbená turisty. Jde o největší vesnici v Africe, která leží u jezera. Bydlí zde asi 20 tisíc obyvatel a jezero slouží především k rybolovu.

Pobřeží otroků

Pobřeží otroků najdeme v Beninu a zároveň přesahuje do Toga a Nigérie. Na tomto pobřeží najdeme otrocké přístavy, které byly aktivní v období otrokářství.

Ajudá

Ajudá je obec v Beninu, kterou najdeme 42 km od Cotonou. Toto místo bylo jedním z hlavních center obchodu z otroky. Můžete zde navštívit portugalskou pevnost z 18. století, nebo místní muzeum. Uvidíte tady také několik památníků na počest obětí obchodu s otroky.

Chrám Pythons

Tento chrám se nachází ve vesnici Ajudá. Jde o svatyni voodoo a jsou zde k vidění živé posvátné krajty. Krajty nepředstavují pro člověka žádné nebezpečí a připravte se na to, že jsou opravdu všude. Krajty nejsou krmeny a živí se krysami a hmyzem, které si samy chytí.

Bazilika Neposkvrněného početí

Bazilika se nachází v Ajudá a byla postavena ve 20. století. Je vystavěna v novogotickém slohu a působí velmi moderním dojmem. Zvonice vystupuje z fasády budovy a z nedostatku finančních prostředků zůstala nedokončena.

Kuchyně v Beninu

V místní kuchyni můžete ochutnat spoustu čerstvých jídel s celou řadou omáček. Používá se kukuřičné těsto a omáčky z arašídů a rajčat. Oblíbenými masy jsou ryby, kuřecí a hovězí maso a také maso kozí a dokonce krysí.

K ochutnání jsou zde také sladké brambory s omáčkami z arašídů a rajčat. Dále je tady oblíbený kuskus, fazole a rýže společně s ovocem, jako je mango, pomeranče, avokádo, banány a dalšími. V nabídce je také uzená ryba, kuře na rožni a naložené kořeny palmy v česneku, které se přidávají do různých pokrmů jako zajímavá ingredience.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno