Ghana

Ghana je země, která leží v západní Africe. Omývá ji Guinejský záliv a Atlantský oceán. Země sousedí s Pobřežím slonoviny, Burkinou Faso a Togem.

Ghana

Ghana je známá svými bujnými lesy, rozmanitými druhy živočichů a kilometry písečných pláží podél malebného pobřeží. Je také proslavená svou bohatou historií, jelikož se její osídlení datuje na 10 000 let před n. l.

Ghana

Accra

Hlavní město Ghany je Accra. Accra, jako rychle rostoucí město se spoustou vozidel a dalších městských zdrojů znečištění, má rychle rostoucí podíl na znečištění ovzduší a znečištění plasty. Předměstí Accry, Agbogbloshie, je známé svými vysoce toxickými recyklačními závody elektronického odpadu. Tržiště Kantamanto zpracovává ohromný tok použité rychlé módy z jiných částí světa. Obě lokality jsou zdrojem znečištění a odpadků pro jiné části městského ekosystému.

Stále větší výzvou pro město je také nakládání s plasty. Používání plastových lahví na vodu, sáčků s vodou a dalších obalů pro uchování potravin, velice přispívá k zahlcení města plasty. Situaci nezlepšilo ani období, které se týkalo COVIDU-19. Pláže kolem Accry jsou také značně znečištěné plasty. Plastovým odpadem je také silně ovlivněn rybolov. Bylo vytvořeno několik neziskových organizací, ve kterých sbírají dobrovolníci plasty. Stále roste síť recyklátorů a neformální sítě pro využití odpadu. Aktivisté a výzkumníci však tento problém z velké části připisují použití plastů v dřívějších obdobích, kdy se ekologií příliš nikdo nezabýval.

Accra

Katedrála Nejsvětější Trojice

Katedrála Nejsvětější Trojice, oficiálně známá jako Katedrální kostel Nejsvětější Trojice, je anglikánský kostel v Accře. Výstavba byla dokončena v roce 1894 a je součástí anglikánské diecéze. Financování katedrály pocházelo z britské vlády, ale zpočátku byla sponzorována koloniálními emigranty.

Národní muzeum Ghany

Národní muzeum Ghany se nachází v Accře. Je největší a nejstarší ze šesti muzeí pod správou Ghana Museums and Monuments Board (GMMB). Budova muzea byla otevřena 5. března 1957 v rámci oslav nezávislosti Ghany. Oficiální zahájení provedla vévodkyně z Kentu, princezna Marina. V budově Národního muzea jsou umístěny předměty z archeologických nálezů, dále etnografické a výtvarné předměty. Předměty v archeologické sekci sahají od doby kamenné, až po nedávnou minulost. Mezi stálé expozice v etnografické galerii patří náčelnické regálie, původní ghanské hudební nástroje, zlaté závaží, korálky, tradiční textilie, stoličky a keramika. Vyskytují se zde také předměty z jiných afrických zemí získané výměnou. Příkladem jsou masky Senufo z Pobřeží slonoviny, dřevěné figurky Zulu a korálkové zboží z jižní Afriky. Kromě toho jsou zde také starověké bronzové hlavy Ife z Nigérie a řezbářské práce. Exponáty v malé, ale působivé umělecké galerii, se skládají především ze současných ghanských maleb provedených olejem, pastelem, akrylem, akvarelem a jsou zde k vidění také koláže. Dále zde můžeme vidět zajímavá sochařská díla.

Pevnost Ussher

Pevnost Ussher se nachází v Accře. Byla postavena Holanďany v roce 1649, jako Fort Crèvecœur a nachází se na skalnatém pobřeží mezi dvěma lagunami. Jednalo se o jednu ze tří pevností, které Evropané vybudovali v regionu v polovině 17. století. Fort Crèvecœur byla součástí holandského Zlatého pobřeží. Anglo-holandská smlouva o Zlatém pobřeží  z roku 1867, která definovala oblasti vlivu na Zlatém pobřeží, jej v roce 1868 přenesla na Brity.

Celkem Evropané postavili na pobřeží Ghany 27 pevností. Holanďané dobyli dvě pevnosti od Portugalců a sami postavili devět dalších. Britové postavili deset pevností, všechny před rokem 1660. Dnes je pouze 11 z těchto pevností v dobrém stavu. Pevnost Ussher je v současné době restaurována z prostředků Evropské komise a UNESCO. Účelem je přeměnit ji na muzeum a mezinárodní dokumentační centrum.

Pohoří Akwapim-Togo

Pohoří je úzký pás hřebenů a kopců. Rozkládá se v jihozápadní a severovýchodní linii, asi 320 km od ústí řeky Densu, které se nachází u Accry na pobřeží Atlantiku, u hranice s Togem. Ve výškovém průměru 460 m, hory pokračují na východ k řece Niger. Řeka Volta protíná jejich komplex velmi natěsnaných záhybů v rokli Ajena, a je spojena velkou přehradou v Akosombo. Přestože je tato oblast úrodná a vyskytují se zde poloopadavé lesy, sestup pohoří do okolních plání je často strmý a protkaný prudkými útesy. Centrální vysočina, kdysi důležitá pro pěstování palmového oleje a kakaa, trpěla velice erozí. Úsek v oblasti řeky Volta je důležitý pro pěstování tržních plodin, jako je kakao a káva.

Skály z období křídy a malebné pobřeží

Na východě země převládají horniny staré méně než 65 milionů let. Poblíž hranice mezi Ghanou a Togem je část křídových sedimentů, starých asi 65 až 145 milionů let. Na západ od Aximu, poblíž hranice s Pobřežím slonoviny, skály pocházejí z období křídy. Pobřežní zóna obsahuje skvrny devonských sedimentů, které jsou asi 360 až 415 milionů let staré. Se staršími a odolnějšími horninami tvoří nízké malebné pobřeží s písečnými zátokami a skalnatými výběžky.

Řeka Volta

Řeka Volta je hlavní říční systém Ghany, který vznikl soutokem horních toků Černé Volty a Bílé Volty. Volta teče na jih přes Ghanu a přitéká do Guinejského zálivu. Jejími hlavní přítoky jsou řeky Afram a Oti. Říční systém má délku 1600 km. Obě hlavní horní ramena řeky, Černá a Bílá Volta, se tyčí na otevřených náhorních plošinách Burkiny Faso a spojují se v severní části centrální Ghany, asi 480 km severně od moře.

Jezero Bosumtwi

Jezero se nachází 27 km jihovýchodně od Kumasi. Jediné skutečné vnitrozemské jezero v zemi nemá žádný povrchový odtok a vzniklo v kráteru dopadu meteoritu. Jezero o rozloze 49 km čtverečních a hloubce 70–73 metrů, je napájeno malými potůčky, které se řítí po strmých stranách kráteru, 150–425 metrů nad vodní hladinou. Rozvoj turistických zařízení na břehu jezera v roce 1976 vedl k přesídlení obyvatel.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno