Neustálá únava

Cítíte se stále unavení? Nepomáhá vám ani vydatný spánek? Pak byste se možná měli chvíli zastavit a popřemýšlet o vašem zdraví. Únava dostihne jednou za čas každého z nás. Problémy doma, v práci, neustálé odkládání odpočinku, to vše s tím souvisí. Zdravému člověku by však měl stačit jeden pohodový víkend na chalupě nebo procházka v lese. Pokud vaše potíže s únavou přetrvávají, měli byste vyhledat pomoc praktického lékaře. Více se dočtete v následujícím článku.

Příznaky

Únava sama je pouze příznak a ne nemoc. Unavený člověk se špatně soustředí, bývá rozmrzelý a bez nálady. Často trpí na bolesti hlavy, ale někdy také kloubů, břicha atd. Vždy záleží na tom, s čím je vaše únava konkrétně spojována. Pokaždé zpozorněte, pokud se k únavě přidají i následující potíže:

·         Vypadávání vlasů

·         Suchá pokožka

·         Bolesti kloubů

·         Depresivní nálady

·         Únava až na omdlení

·         Neplánované hubnutí

·         Lehká bolest svalů

·         Sotva popadající dech

·         Omámení

To jsou všechno příznaky, které se mohou objevit souběžně s únavou. Dá se říci, že je skoro vždy chyba, přisuzovat únavu, spojenou s některým z výše uvedených symptomů, jarní nebo podzimní únavě. Nikdy to nepodceňujte a raději to začněte řešit dříve, než bude pozdě.

Problémy, které se na únavu nabalujíunavený mladý muž

Tyto nabalující se problémy jsou dalším důvodem, proč je dobré s únavou co nejrychleji zatočit. Unavení jedinci jsou méně výkonní jak ve škole, tak v práci. To má za následky propouštění a špatné známky nebo nesložené zkoušky. Maminky na mateřských dovolených nejsou schopny věnovat dostatečnou pozornost vlastním dětem. Být v partnerském vztahu s věčně unaveným člověkem také není žádný med.

Výjimkou není ani přibírání na váze, které je zapříčiněno přejídáním. Lidé si nezřídka kdy myslí, že chybějící energii doplní skrz jídlo, což ale funguje jen na chvíli. Pak se dostávají do koloběhu neustálého navyšování množství stravy a své tělo tak ještě více zatěžují.

Nemoci, které s tím mohou souviset

Toto téma je natolik složité, že nemá cenu si zde popisovat každou nemoc zvlášť. Tento rozmanitý výčet vám však názorně ukáže, proč je důležité nic nezanedbat a i přes obavy zajít na vyšetření. Seznam není pochopitelně kompletní, ale vybrali jsme ty nejčastější příčiny.

·         Disfunkce štítné žlázy

·         Onemocnění srdce

·         Deprese

·         Cukrovka

·         Celiakie 

·         Revmatická artritida

·         Syndrom chronické únavy

·         Některé druhy rakoviny

·         Autoimunitní onemocnění

Kde pomůže prevence?

Se správnou životosprávou se můžete například vyhnout některým druhům cukrovky, chronické únavě a dalším, nutno podotknou, těm méně závažným onemocněním.

Dejte si za úkol, že začnete jíst zdravě, tak aby vaše strava byla vyvážená a složená především z čerstvých, průmyslově nezpracovaných potravin. Naučte se jíst pětkrát denně, menší porce. Pijte hlavně čistou vodu (klidně i z kohoutku) a dodržujte dostatečný denní příjem tekutin. Někdy je člověk unavený jen proto, že málo pije a tělo je tak dehydratované. Nezapomínejte ani na pohyb. Choďte pěšky, všude tam, kde je to možné. Zařaďte do svého týdenního rozvrhu jednu, či dvě sportovní aktivity, které vás budou bavit a zároveň budou přínosné pro vaše tělo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno