Olivový olej: zdravotní účinky

Na každém kroku slyšíme, jak je olivový olej prospěšný poro naše zdraví. Málokdy se však dozvíme jakým způsobem ovlivňuje naše zdraví a proti jakým nemocem nám pomáhá.

Hlavní složkou (nad 70%) olivového oleje jsou tuky tvořené olejovou kyselinou, která patří k mononenasyceným mastným kyselinám. Dále jsou v něm přítomné nasycené tuky, volné mastné kyseliny (jejichž celkové množství je mírou stáří oleje), polyfenoly, v tucích rozpustné vitamíny, lecitin a minerály. Tato přírodou namíchaná směs zajišťuje vynikající ochranu proti volným radikálům, a proto se u obyvatel středomořských oblastí vyskytuje mnohem méně kardiovaskulárních onemocnění než u zbytku světové populace.

Olivový olej

Ochranný efekt olejové kyseliny je natolik významný, že se stala předmětem onkologického výzkumu, během něhož se zjistilo, že některé rakovinné buňky doprovázející zhoubnější formy rakoviny prsu jsou k ní velice citlivé. Odborníci se přesto nemohou shodnout zda je to právě přítomnost olejové kyseliny nebo naopak množství a charakter polyfenolů, co činí olivový olej natolik prospěšný zdraví.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno