Domů Výživa Sportovní výživa Recept na domácí potréninkový banánový koktejl

Recept na domácí potréninkový banánový koktejl

V tomto článku zjistíte, že sportovní výživa nemusí představovat jen instantní koktejl připravený z prášku. Přinášíme recept na plnohodnotný domácí koktejl, který je levný, rychlý a výborně chutná.

Správný potréninkový koktejl, který slouží k regeneraci svalů po zátěži (tím, že jim dodá všechny potřebné látky), by měl obsahovat tyto základní ingredience:

·         sacharidy – nahrazují svalový glykogen, který byl využit při sportu

·        proteiny – pomáhají obnově poškozené svalové tkáně

·         vodu – k doplnění ztracených tekutin

Dále by měl obsahovat další nutrienty, jako vitamíny, minerály nebo antioxidanty. Toto je také výhoda domácího koktejlu – čerstvé ingredience v podobě mléka a ovoce jsou plné těchto látek, zatímco v instantních prášcích mohou být po určité době znehodnocené.

Svaly nejrychleji využívají sacharidy a aminokyseliny z proteinů zhruba do 2 hodin po tréninku. V této době je tedy konzumace koktejlu nejvhodnější.

Důležitý je také správný poměr sacharidů a proteinů, a ten by měl být 2-3 : 1.  Koktejl by měl obsahovat jak tzv. rychlé cukry (podporují zvýšení krevního cukru, což má za následek uvolnění inzulínu a ten naopak převede ve svalových buňkách sacharidy na aminokyseliny), tak tzv. pomalé sacharidy, tedy ty, které se uvolňují postupně a které udržují stálou hladinu cukru v krvi. Co se týká proteinů, tak by měly být obsažené jak dobře stravitelné proteiny (př. syrovátkový), tak pomalu stravitelné (mléčný protein).
Konečně se dostáváme k přípravě koktejlu, který splňuje výše uvedené požadavky:

Banánový potréninkový koktejl

    • 0,5 l odstředěného mléka

kelímek nízkotučného bílého jogurtu (150 g)

  • 2 banány
  • 1 polévková lžíce medu
  • špetka soli

Všechny ingredience dejte do mixéru a nechte mixovat, dokud koktejl nedosáhne hladké konzistence. Konzumujte ihned, před každou konzumací si připravte čerstvý.

Koktejl je možné obměnit, místo jednoho banánu můžete použít například ananas, meruňky, jahody, borůvky (které jsou zároveň výborným zdrojem antioxidantů) nebo kterékoliv jiné ovoce podle vaší chuti.
Další články o sportovní výživě najdete v rubrice Sportovní výživa. Projděte si také celou rubriku o suplementech. Podívejte se např. na článek o Vitamínech B .Máš otázky ohledně výživy obrať se do diskusního fora Výživa.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno