Výživa po sportovním výkonu

Většina sportovců ví, jak je důležité se správně najíst před výkonem. Stejně tak ale záleží i na tom, co a kdy se sní po výkonu. Tady najdete odpověď proč a hlavní zásady správného doplnění živin.

Hlavní priorita: doplnit tekutiny. Nejlepším a zároveň nejlehčím způsobem, jak určit, kolik tekutin vypít, je zvážit se před výkonem a po něm. Rozdíl hmotností v kilogramech se rovná minimálnímu množství tekutin v litrech.

Dále je zásadní sníst nějaké sacharidy do 15 minut po zátěži. Může to být nějaké ovoce nebo ovocná šťáva. Tím se pomůže obnovit glykogen. Pokud budete otálet s doplněním sacharidů déle než dvě hodiny, riskujete, že se vám následně ve svalu uloží až o 50 % glykogenu méně. K úplnému doplnění glykogenu ve svalech dojde nejdříve za 20 hodin s tím, že nejrychleji se ukládá právě první dvě hodiny po příjmu sacharidů.

ovoce 2

Po dvou hodinách po výkonu již můžete sníst potravu, kde je kombinace sacharidů a proteinů. Doporučený poměr těchto živin je 4:1 (tzn. 4 gramy sacharidů na 1 g bílkovin). Vyšší podíl bílkovin má negativní dopad, protože snižuje rehydrataci a doplnění glykogenu. Vynechat bílkoviny úplně ale také není vhodné, protože aminokyseliny z nich získané jsou nezbytné pro obnovu namáhané svalové tkáně. Také zlepšují hydrataci svalů a pomáhají stimulovat imunitní systém. Je vhodné sáhnout po speciálním drinku, který se snadněji tráví a hlavně obsahuje živiny ve správném poměru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno