Nedostatek vitamínu B a vliv na sportovní výkon

Článek o tom, proč nedostatek vitamínů skupiny B může snížit výkonnost.

Aby tělo mohlo správně fungovat, potřebuje vedle hlavních živin (bílkoviny, sacharidy a tuky) také tzv. mikronutrienty, mezi které patří vitamíny. Výzkumy prokázaly, že existuje souvislost mezi vitamíny skupiny B (hlavně thiamin, riboflavin, niacin, pyridoxin, kobalamin a kyselina listová) a sportovním výkonem. B-vitamíny se totiž účastní přeměny bílkovin  a sacharidů na energii a také pomáhají při buněčné obnově, která je nezbytná při regeneraci namožených svalů.
Sportovci, kteří mají nedostatek vitamínů B, mají sníženou výkonnost při zátěži s vysokou intenzitou a navíc u nich nedochází k takovému nárůstu svalové hmoty jako u sportovců, kteří mají dietu bohatou na tyto vitamíny. Přitom už malý nedostatek vede ke snížení výkonu a schopnosti regenerace.
Doporučené denní dávky vitamínů skupiny B jsou tyto, ale mějte na paměti, že pro sportovce mohou být takovéto dávky nedostatečné:
B1 (thiamin): 1,4 mg

B2 (riboflavin): 1,6 mg

B3 (niacin): 18 mg

B5 (kyselina pantotenová): 6 mg

B6 (pyridoxin): 2 mg

B7 (biotin): 150 μg

B9 (kyselina listová): 200 μg

B12 (kobalamin): 3 μg

Co obsahuje vitamín B

Vysoký obsah B-vitamínů mají játra (hovězí i vepřová), dále jsou obsaženy hlavně v celozrnných výrobcích, v zelenině zelené barvy (př. špenát), mléčných výrobcích a oříšcích.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno