Zakázané dopingové látky podporující sportovní výkon

Přehled zakázaných skupin

Sportovci se často poohlížejí po různých látkách, které by mohly zlepšit jejich výkon. Ve vrcholových soutěžích je však užívání takových látek zakázáno a velmi přísně se sleduje. Stačí ale užívat některý z léků proti běžné nemoci a zakázanou látku pak můžeme přijmout i nechtěně. Mnoho léků nebo doplňků stravy totiž obsahuje zakázané substance. Každý sportovec by proto měl mít přehled o zakázaných látkách a metodách, aby při dopingových testech pak nebyl nemile překvapen.
Pojďme se tedy podívat, které látky jsou na seznamu zakázaných.

STIMULÁTORY

Stimulátory povzbuzují ostražitost, čilost, redukují pocit únavy a zvyšují soutěživost. Nejběžněji zneužívané stimulátory jsou amfetaminy, adrenalin, kokain, efedrin, pseudoefedrin a kofein.

NARKOTIKA

Narkotika primárně působí na centrální nervový systém, tlumí činnost některých center, redukují pocit bolesti, úzkosti a strachu. Nemají sice povzbuzující účinky, ale používají se proto, že umožňují pokračovat v soutěži po zranění a také snižují senzitivitu hráčů při kontaktních sportech. Patří sem buprenorfin, dextromoramid, heroin, fentanyl, hydromorfon, metadon, morfin, oxykodon, oxymorfon, pentazocin, petidin.

ANABOLICKÉ LÁTKY

Tyto látky jsou nejzávažnějším problémem v boji proti dopingu. Zahrnují několik skupin:

1. androgenní steroidy (př. testosteron, nandrolon) – jsou odhalitelné ještě dlouhou dobu po vysazení (po půl až 2 letech)

anabolika

2. antiastmatika (beta-2 agonisté) – jsou součástí léků proti alergiím a astmatickým potížím. Mají stimulační účinek a při vyšších dávkách i anabolický efekt. Nejznámějším zástupcem je klenbuterol. Výjimku tvoří formoterol, salbutamol, salmeterol a terbutalin, které se mohou používat k léčebným účelům za podmínky, že se jejich užívání nahlásí příslušnému antidopingovému orgánu.

3. diuretika – jsou zneužívána zejména ve vzpírání, judu, boxu a nebo ve sportech, kde je výhodná minimální tělesná hmotnost, například v jezdectví. Diuretika také mají schopnost maskovat jiné zakázané látky. Patří mezi ně například amilorid, acetazolamid, indapamid, bumetanid, furosemid, spironolakton či metolazon.

4. peptidové hormony – většinou se jedná o látky tělu vlastní, a proto je jejich prokázání velmi obtížné. Na seznam byl zařazen i inzulín, který byl zneužíván pro své anabolické vlastnosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno