Domů Pěší turistika Osoblažsko: Zapomenutý region očekává turisty z celé republiky

Osoblažsko: Zapomenutý region očekává turisty z celé republiky

Osoblaha není slovo ze skupiny jazykolamů. Osoblaha je nevelké městečko ležící v severním výběžku severovýchodního okresu Bruntál. Osoblažsko je lokalita, která bude zajímat zejména znalce novodobých dějin (druhá světová válka), milovníky železnice a „sběratele“ výstupů na rozhledny. Osoblažsko lze projet na kole nebo projít pěšky.

Moravská enkláva ve Slezsku

Osoblažsko lze bez uzardění nazvat „koutem“ naší země. Rozkládá se v jednom z výběžků, kterými naše severní hranice vybíhá do Polska.

 • Když se na Osoblažsku vydáme na sever, na východ nebo na jih, pokaždé dojedeme do Polska.
 • Územím protéká říčka Osoblaha.
 • A velmi klikatou, a navíc ještě doopravdy „úzkou“ páteří regionu je osoblažská úzkokolejná dráha – proto kraj znají všichni znalci a milovníci železnic.

Osoblažsko se nachází v okrese Bruntál v Moravskoslezském kraji. Z historického hlediska byla Osoblaha chápána jako moravská enkláva ve Slezsku.

Vestibul nádraží v Krnově.

 

Když pěšky, tak vlakem

Na dvou až trojdenní pěší výlet se turista musí nejprve dostat vlakem do Krnova (rychlíková trať Olomouc – Ostrava-Svinov).

Z Krnova se přejede lokálkou do Města Albrechtic. Úhledné a velmi pěkně opravené třítisícové městečko stojí za prohlídku – o to víc, že jsou ve městě na turisty připraveni:

 • přehledné orientační tabule s vyznačenými památkami;
 • v obchodech i v restauracích zdarma k mání cyklistické a turistické mapky v sympatickém formátu.
Město Albrechtice, rozhledna na Hraničním vrchu.

Slezské „Velké okno“

Z Města Albrechtic se vyjde po modré turistické značce – je třeba přejít trať se závorami. Značka vede po silnici kolem jezdeckého centra a stále mírně stoupá. 

Ani ne po dvou kilometrech je odbočka vpravo k rozhledně na Hraničním vrchu (u cesty je malé parkoviště přírodního vzhledu). Rozhlednu si návštěvník nesmí nechat ujít – je unikátní. Dva stožáry vysílačů, dnes už nefunkčních, jsou ve výšce 25 metrů spojeny lávkou. Na rozhlednu vede pohodlných 149 schodů. Výhled do všech stran je úžasný, ale i pohled zdola na slezské „Velké okno“ je zážitkem.

Výhled z rozhledny na Hraničním vrchu u Města Albrechtic.

„Bloudění“ k bludnému kameni

Trasa pokračuje po modré značce, která v místě U kapličky opouští silnici a stáčí se do lesa. Cesta lesem je velmi příjemná, ale v místě označeném jako Milovní důl je třeba zbystřit pozornost.

 • Modrá prudce mizí vlevo od cesty lesem dolů.
 • Vyvede na luka.
 • V těchto místech je nutno pustit se přímo po louce dolů. Orientační body: před očima kostel, vpravo rákosím zarostlá jezírka.
 • Na úrovni jezírek se narazí na luční cestu a ta zavede na mostek přes potok.
 • Tam je k vidění bludný balvan.

Je chabou útěchou, že v protisměru (od balvanu vzhůru) je značení dobré, ale to turistu přicházejícího „shora“ moc nepotěší.

Ta trať je opravdu úzká!

Mezi poli vede úhledná cestička. Vede přes trať – už na první pohled je patrné, že jsou koleje nezvykle blízko sebe. Cesta dovede do obce Liptaň, kde je možno pojíst, případně se i ubytovat. 

 1. Jestli mají turisté dost sil, mohou vyjít na rozhlednu Strážnice.
 2. Kdo hodlá bivakovat nebo stanovat, jde dál po modré a vyhlédne si příhodné místo (je jich po obou stranách cesty dost).

Druhý den cesta vede do obce Pitárné, kde se odbočuje na zelenou. Ta dovede do obce Dívčí Hrad, kde je zámek, ale není pro veřejnost přístupný. Ve vsi je ovšem obchod, kde je možno koupit si něco k snědku.

Zelená dál vede do velmi pěkně upravené osady Karlov a dále do obce Bohušov. To je obec, jejíž vedení vsadilo na turistický ruch a stojí za to se v ní zdržet.

Báječné místo pro aktivní rodinnou dovolenou

Právě obec Bohušov (pouhých asi jen 460 obyvatel!) by mohla být základnou pro příjemnou rodinnou dovolenou: chatová osada (klimatizované chatky), levný, ale dobře vybavený ubytovací penzion, rybník pro koupání a rybolov (možnost zakoupení povolenek), rybníček pro vodácký výcvik, víceúčelové hřiště, plážový volejbal, fotbalové hřiště, bufet, tenisové kurty. Ceny přijatelné až nízké, prostředí náramné. A protože jsou všechna zařízení ve vlastnictví obce Bohušova, není proti ničemu zveřejnit adresu jejich webových stránek – bohusov.eu.

Nad rekreačním areálem v Bohušově je zřícenina hradu Fulštejna, kolem protéká říčka Osoblaha a vede úzkokolejka. Po ní v letní sezoně jezdí veselý výletní vláček – přes den je na něj příjemné podívání, v noci je klid, vlaky nejezdí. Okolní krajina je vhodná k cyklistice – značené stezky, množství zajímavých cílů, mírně se vlnící krajina.

Osoblaha: Doslova povstala z trosek

Po zastávce v Bohušově pokračuje pěší výlet po červené značce mezi poli a lesíky do cíle – městečka Osoblahy.

Osoblaha byla prvním za druhé světové války osvobozeným městem v naší republice. Zároveň ale byla v průběhu bojů z 90 procent zničena. Po odsunu původních obyvatel byly zbytky někdejší výstavby strženy spolu s troskami. Návštěvník proto stojí trochu v údivu na náměstí, jehož severozápadní frontu tvoří blok ve stylu socialistického realismu (sorely) a zbytek náměstí panelová výstavba z pozdější socialistické éry.

Co se jinde vidí jen zřídka

 1. V Osoblaze se dochoval unikátní židovský hřbitov.
 2. Dále tu je k vidění sovětská houfnice,
 3. a naprosto udivující stavba připomínající napůl amfiteátr, napůl cyklodrom. Místní ji prezentují coby „odpočívárnu norského typu pro cyklisty“. Zda to cyklisté pochopí a využívají, je otázkou.

V Osoblaze se může člověk dobře občerstvit a ubytovat v turistické ubytovně nebo v penzionu. Případně si najít bivak nebo místo pro stan někde za městem.

Výletní vyhlídkový vláček z Třemešné do Osoblahy a zpět.

Výletní vláček jezdí po kuriózní trati

Třetí den bude věnovaný návratu, ale i ten ještě součástí naučně poznávacího programu. Z Osoblahy do Třemešné jezdí vlak po úzkokolejné trati (rozchod kolejí 760 mm), což je technická památka uvedená do provozu v roce 1898.Trať se doslova klikatí krajem. Rychlostí 40 kilometrů za hodinu projede vláček:

 •  102 oblouky
 • a přes osm mostů.

Železničáři si této trati velmi považují a mluví o ní téměř s něhou ve hlasu.Všichni věří, že osoblažská úzkokolejka zůstane zachována. Vláčkem turisté projedou v opačném sledu obce, kterými prošli pěšky.

V Třemešné je třeba přejít na „širokorozchodné“ nástupiště, přesednout  na „obyčejný“vlak a přejet několik stanic do Krnova. Přestupem na rychlík Olomouc – Ostrava je výlet ukončen.

Společnost provozující výletní vláček pořádá různé příležitostní akce. Program a vše o osoblažské úzkokolejce je k nalezení na stránkách www.osoblazsko.com.

Od sadů a lánu k turismu

Osoblažsko, chráněné ze všech stran horami, je velmi úrodným krajem. Už původní obyvatelé se věnovali pěstování ovocných stromů, především jabloní. Na tradice ovocnářů navázali i noví osídlenci po roce 1945. V regionu se dobře dařilo cukrovce, zelenině, okurkám. Protože to je – podle slov místních – se zemědělskou výrobou v současné době „tak nějak všelijaké“, v regionu je patrno úsilí obcí orientovat se na jiný zdroj příjmů – turismus.

Individuální turisté, cykloturisté, školní výpravy a chalupáři – ti všichni sem přijíždějí, protože mají zajištěnu potřebnou infrastrukturu. Osoblažsko je spádovou rekreační zónou pro Ostravu a Opavu. Ale příjemné chvíle v „neznámém“ regionu prožijí příchozí z celé republiky.

Foto: (jez)

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno