Otékající nohy

Oteklé nohy čas od času potrápí snad každého z nás. Je to například častý jev po celodenních túrách, kdy se druhý den ráno probudíte s bolestí a otokem nohou. Pokud vám ale nohy otékají často a znepříjemňuje vám to život, neprodleně se vydejte k lékaři. Podobné obtíže, u kterých mají pacienti pocit, že odkládáním nic nezkazí, mohou být jen malým deštíkem před velkou bouří. Dnes se proto podíváme na to, co všechno může způsobit otok nohou a zda tomu lze nějak předcházet.

Jak můžeme k otoku nohou přijít?

Jedním z nejčastějších příčin je chronická žilní nedostatečnost. Jedná se o stav, kdy nám dlouhodobě špatně funguje žilní systém dolních končetin. To má za následek městnání krve a s tím spojené otoky, brnění a bolesti nohou. Právě toto je případ, kdy by mohlo mít přehlížení příznaků fatální následky.

Další možnost, kdy se setkáváme s otokem nohou, je volba špatné obuvi. Nikdy si nekupujte boty, které vás tlačí (důležité hlavně u kozaček) nebo jsou vám jinak nepříjemné. Nohy také klasicky otékají při potížích s lymfatickým systémem. Což může být způsobeno jeho zanesením nebo operativním odstraněním některých uzlin. V druhé situaci si musí nemocný na otékající končetinu bohužel zvyknout. Chybějící uzliny nejdou nahradit.

Otok nohou se tradičně objevuje u těhotných žen, kdy z toho nastávající maminku často vyléčí až porod. Žena oblečená v černé sukni, silonkách a lodičkách. Nesmíme zapomínat ani na obézní lidi, kteří celkově zadržují v těle vodu a krajně namáhají většinu tělesných systémů.

Léčba otoku nohou

Při žilních obtížích vám lékař předepíše nošení kompresních punčoch, aby se podpořila přirozená cirkulace krve. Pomáhá také pohyb a zdravý jídelníček. V krajních stavech je nutné se svěřit do rukou chirurgů a podstoupit operaci.

Při potížích s lymfatickým systémem by hlavně ženy neměly nosit příliš těsné oblečení, ani spodní prádlo (kalhotky vás nesmí škrtit v oblasti třísel). Doporučuje se pití speciálního bylinného čaje pro podporu správné funkce systému. Velkou pomocí pro vás budou lymfatické masáže celého těla. Masér vám při nich díky přesně mířeným pohybům nastartuje a pročistí lymfatické dráhy. K tomu přidejte pohyb (běh, plavání…), celkově dravý životní styl a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Jestliže trpíte obezitou, mělo by být vaším cílem zhubnout a to z mnoha zdravotních důvodů. Nohám nikdy neprospěje ani dlouhé stání nebo klasický ženský zlozvyk – kladení jedné nohy přes druhou.

Nutná prevence

Prevencí může být opět běh, plavání, jízda na kole a k tomu dostatečný pitný režim. Jestliže pracujete celý den ve stoje, najděte si chvíli čas na procvičení a protažení nohou. Udělejte si pár dřepů, rozproudíte si tak krev v žilách. Pro tyto účely je také výborná tzv. priessnitzova terapie. Každé ráno a večer si zvykněte sprchovat nohy střídavě teplou a studenou vodou. Tato metoda je zároveň dobrou prevencí celulitidy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno