Domů Zdraví Seznam nemocí Pálení v žaludku

Pálení v žaludku

Určitě vás někdy pálil žaludek a nepříjemně pálila žáha. Jaká je prevence, a kdy zajít k lékaři, se dozvíte v článku viz níže.

Pálení v žaludku vzniká díky žaludečním šťávám, které se hromadí na jednom místě a způsobují pálení, překyselení. Běžně se pálení v žaludku říká pálení žáhy, projevuje se hlavně u dospělých a starších lidí, hodně trpí tímto pocitem těhotné ženy a lidé s velkou nadváhou.

Co je pálení žáhy?

  • navrácení šťáv ze žaludku do jícnu
  • jedná se o kyselé šťávy, které dráždí jícen
  • proces tam a zpět, jednou jsou šťávy v žaludku a jednou v jícnu, to vše doprovází zvláštní zápach z úst a bolestivé pocity

Pálení žáhy se nemusí léčit, pokud po chvíli přestane, ale pokud se opakuje nebo nás trápí častěji, neměla by se léčba zanedbat.

Důvody pálení

  • žaludek může pálit po překyselení, ale také při hiátové kýle (vyhřeznutí části žaludku přes jícen)
  • pokud jíme špatnou stravu a žijeme nezdravým stylem života, není se čemu divit, že náš žaludek není schopen vstřebat velmi tučná jídla, smažené potraviny, kávu, alkohol, cibuli, čili nebo kořeněné jídla
  • problémy se žaludkem mají hodně kuřáci a ti, co pijí tvrdý alkohol, i po bílém vínu dochází k překyselení
  • taky váha, stres, deprese, léky, nervozita, strach a sevřený žaludek z pocitu očekávání nepříjemných věcí nebo řešení smutných životních situací

Jak pálení žaludku předejít?

  1. Změnit a vylepšit jídelniček
  2. Méně se stresovat
  3. Více pohybu na čerstvém vzduchu
  4. Omezit kouření, pití alkoholu (nejlépe přestat)
  5. Omezit příjem kávy
  6. Nejíst těžká, mastná, kořeněná jídla na večer
  7. Dostatečný příjem tekutin, ovoce, zeleniny, vlákninu

Důležité info

Častým pálením žaludku může vzniknout žaludeční vřed, nebo zhoubný nádor, proto je vyšetření u lékaře důležité.

Lékař doporučí vyšetření žaludku přes gastroskopii nebo rentgen. Předepíše podpůrné léky na snížení kyselosti, podpory trávení. U rentgenového vyšetření se polyká kontrastní látka, pak se pozoruje fungování jícnu a svěračů, zde se většinou odhalí hiátová kýla, která se v mnoha případech řeší operativně.

Operace se běžně provádí laparoskopicky, snižuje se tak možnost komplikací po operaci, pacient nemá žádné řezné rány. Při zákroku dochází ke zesílení jícnového svěrače, což pomáhá zabránit zpětnému vracení žaludečních šťáv.

Shrnutí

Takže, pokud vás pálí žáha, je důležité změnit své stravovací návyky, omezit věci a příjem potravin, který dráždí žaludek, v případě dlouhodobějších problémů navštivte svého lékaře, jelikož jak jsem psala výše, může být bolest spojena s kýlou, vředem, rakovinou jícnu. Žaludek je orgán, který se umí chránit proti překyselením. díky hustému hlenu, avšak jícen tuto ochranu nemá, takže nic nenechte náhodě a raději si na vyšetření zajděte.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno