Pocení a zápach nohou

Pokud někdo trpí zápachem nohou, tak obvykle trpí obavami, kde si bude muset sundat boty a zda jeho nejbližší okolí nepostihne nepříjemný odér. Řešení existují a my si je představíme.

Zápach nohou je velmi nepříjemným problémem, který komplikuje postiženému život všude, kde si musí sundat obuv. Pokud trpíte tímto problémem, řešení není většinou jednoduché. Hodně záleží na přesné příčině zápachu.

Je potřeba si uvědomit, že chodidla mají největší počet potních žláz v těle. Z toho vyplývá poměrně velké množství potu, které potní žlázy vyprodukují. Každé chodidlo dokáže vypotit až půl litru každý den. A to už je pořádná porce. Pot následně začnou rozkládat bakterie, které se na našem těle nacházejí. Tím dochází k nepříjemnému zapáchání nohou.

Hygiena a obuv

Základním kritériem, jak bojovat se zápachem nohou, je dostatečná hygiena. Je tedy nutné udržovat nohy v čistotě a každý den si je umýt a pořádně vysušit. Tím z nich smyjeme pot a snižujeme riziko zápachu. Nohy si můžete omývat několikrát denně, nejlépe vlažnou vodou.

Samozřejmostí by mělo být používání bavlněných ponožek. Jakákoliv umělá vlákna pouze zvyšují pocení nohou. Jestliže se vám nohy nadměrně potí, nebojte se vyměnit ponožky víckrát za den. Také to pomůže ke snížení zápachu. Zrovna tak se vyhýbejte umělým materiálům bot. Obuv by měla být co nejvíce vzdušná a hlavně byste neměli zůstávat v uzavřených botách celý den. Všude, kde to je možné, noste otevřené pantofle. V teplých měsících pro běžnou chůzi využívejte sandály. Boty střídejte, nenoste dva dny po sobě stejnou obuv.

Plísňové onemocnění nohou

V některých případech za zápach nohou neodpovídá ani tak nadměrné pocení nebo špatná hygiena, jako plísně. Signálů k tomu, že můžete trpět mykózou nohou, je většinou hned několik. Patří mezi ně rozpraskané paty, bílé šupinky nebo mapy na nohou, puchýřky, olupování kůže, zarudnutí nebo pálení. Čím rozvinutější je plíseň na nohou, tím více můžou nohy zapáchat. Léčba probíhá za pomoci antimykotických mastí a roztoků.

Co pomáhá na zápach nohou

Pokud trpíte plísní, musíte nejprve nohy zbavit této nemoci. Dále je nutné dodržovat výše doporučená hygienická opatření. Také můžete používat různé deodoranty a antiperspiranty na nohy. Vhodnou pomocí jsou ponožky, jejichž vlákna obsahují nanočástice stříbra, které omezují tvorbu bakterií a odvádějí pot.
Alternativní pomocí může být omývání nohou octem. Doporučuje se vymývat octem i boty. Vyzkoušet můžete i přípravek z chytré houby Antimycosin nebo pár kapek tea tree oleje.
Trvalejším řešením je aplikace botulotoxinu. Injekčně se opichuje ploska nohy. Tím se přeruší přenos mezi nervem a žlázou. Účinek může vydržet až půl roku. Je potřeba počítat s tím, že zákrok není zcela bez bolesti a jeho cena se pohybuje v řádech několika tisíc korun českých a více.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno