Domů Zdraví Příznaky Popraskané paty: Příčiny a jak je léčit

Popraskané paty: Příčiny a jak je léčit

Popraskané paty ozdobené seschlou a drsnou kůží nejsou vůbec pěkné. Především v létě, když nohy ukazujeme v sandálech, bychom se jich měli zbavit. Jak na to? Jak popraskaným patám předcházet?

Máte mnohem víc popraskané paty než vaší známí a závidíte jim? Možná je to tím, že se o svá chodidla lépe starají. Míru popraskaných pat ovlivňuje nejen dědičnost, ale také namáhání nohou. Je obecně známé, že například fyzická zátěž při sportu podněcuje popraskání pat. K dalším faktorům, které se negativně podepisují na stavu kůže na chodidlech, patří nevhodná obuv nebo klimatické podmínky (zejména chladné prostředí).

Jak na popraskané paty?

Nejlépe vám s popraskanými patami poradí zkušená pedikérka nebo pedikér. Pokud na tvrdou kůži na chodidlech trpíte, měli byste si jednou do měsíce dopřát pedikúru. Nejde o nic finančně náročného (zpravidla se cena pohybuje kolem 200 korun za ošetření). Odměnou vám budou zdravá a pěkně vyhlížející chodidla.

O své paty ale můžete pečovat také doma. V lékárně nebo drogérii si můžete zakoupit speciální krémy určené na popraskanou pokožku. Použít doma můžete také pemzu (lehkou pórovitou horninu), která vám pomůže odstranit nánosy odumřelé kůže. Nevýhodou ovšem je, že takové domácí ošetření neodstraní veškerou popraskanou kůži, naopak použití pemzy může kůži zanechat i roztřepenou, což může způsobit další problémy.

Na pedikúře se zpravidla setkáte s použitím ořezávače kůže, který odstraní veškerou odumřelou kůži dokonale a vaše paty budou opět krásně hladké. Jeho používání však vyžaduje odbornost a zaškolení, proto si dejte pozor, abyste si jeho domácím použitím spíše neublížili.

Babské rady na popraskané paty

Podle našich babiček funguje na popraskané paty syrovátka. Dopřejte proto svým chodidlům koupel ve vlažné syrovátce. Po koupeli paty pořádně promastěte vhodným výživným krémem. Na praskliny na nohou platí také odvar z heřmánku nebo měsíčku. Obě bylinky jsou známé svými uklidňujícími a hojivými účinky. Ani po této koupeli nezapomeňte chodidla namazat krémem.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno