Prasklý meniskus kolena a jeho příznaky a léčba

Prasklý meniskus kolena patří zejména u sportovců mezi docela častá zranění. Řekneme si jaké bývají průvodní příznaky prasklého menisku a jak to vypadá s léčbou.

Co je to meniskus ?
Meniskus kolenachrupavčitý charakter. Zlepšuje přijmání zátěže po kloubní ploše. Ke chrupavce nevedou žádné cévy, proto má velmi malé regenerační schopnosti. Lidé mají v každém koleni dva menisky. A to vnitřní a vnější meniskus. Častěji dochází k prasknutí vnitřního menisku. A to 10x krát častěji než k prasknutí vnějšího menisku.

Prasklý meniskus kolena (ruptura menisku) a jeho příznaky

Prasklý meniskus (neboli ruptura menisku) se bude projevovat především těmito hlavními příznaky a projevy:

  • pocit prasknutí – postižený pocití při úrazu pocit prasknutí v koleni.
  • silná bolest – většinou je také přítomná velká bolest, není tomu ale vždy.
  • výpotek kolene – v koleni se objevuje výpotek.
  • otok – většinou je přítomný také otok postiženého kolena.

Prasknutí menisku: léčba

V případě, že se je o malé prasknutí, tak je možné se někdy obejít bez operace. To je však málo časté. Meniskus má totiž velmi malé zhojovací schopnosti. Navíc hrozí, že se bude postupem času ruptura menisku zvětšovat.

Meniskus a artroskopie
Většinou je tedy nutná operace. Využívá se artroskopie. Odtržená část menisku může být přišita nebo bude poškozená část odstraněna. Po operaci budete zhruba ještě 1 až 2 dny v nemocnici. Po operaci následuje rehabilitace. Rehabilitace po operaci menisku bývá poměrně rychlá a už po 6 týdnech je možné přejít do sportovní zátěže. Délka léčby je tedy relativně krátká.

Dříve se odstraňoval celý menisek, ale to po letech vedlo k artróze.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno