Průduškový kašel je klasickým doprovodným symptomem Bronchitidy neboli zánětu průdušek. Tato nemoc může potkat každého z vás, proto se vám mohou informace z dnešního článku v budoucnu hodit. Podíváme se na dva druhy zánětu průdušek a na to, jak se léčí. Také se podíváme na možnosti prevence.
Akutní bronchitida a její léčba
Tento druh bronchitidy je klasické virové či bakteriální onemocnění, které se správnou lékařskou péči většinou do deseti dnů odezní. Jako příklad viru můžeme uvést všemi známého streptokoka. Ten dokáže tělo oslabit hned několika způsoby. Pro dospělého, zdravého člověka toto onemocnění nepředstavuje žádnou hrozbu. Důraz na řádnou léčbu však musí brát děti (tedy jejich rodiče), důchodci a lidé, kteří mají problémy se srdcem nebo jiné chronické plicní potíže (astma).
Projevuje se dráždivým průduškovým kašlem. Ten může být někdy velmi vysilující a proto je nutný klid na lůžku. Dalším příznakem je také bolest za hrudní kostí (projev zánětu). K tomu se přidává teplota, celková únava, malátnost a často také nechuť k jídlu. Pokud jde o kašel, tak ten je doprovázen vykašláváním žlutozeleného hlenu.
Léčba je velmi jednoduchá. Zahrnuje klid na lůžku, dobře větranou místnost, dost
atek tekutin a případné léky jako jsou sirupy na kašel nebo antibiotika.
Chronická bronchitida a její léčba
Chronická bronchitida vzniká dlouhodobě. V menším množství případů se může dokonce vyvinout z neléčené akutní bronchitidy, ale to opravdu není tak časté. Většinou se obejví z důvodu dlouhodobého kouření nebo pobytu v prašném či jinak znečištěném prostředí. Kombinace obojího je pak pro plíce učiněná katastrofa (horník kuřák).
Tato nemoc se projevuje vytrvalým nepříjemným kašlem, který je doprovázen vykašláváním žlutozeleného hlenu. Za chronický stav se považuje až po dvou letech problémů. Tento zdravotní problém je nutné léčit, protože jeho zanedbání může v krajních situacích vést až k selhání pravé srdeční komory.
Léčba je to ovšem složitá a dlouhodobá. V prvé řadě je nutné změnit znečištěné prostředí za čistý vzduch a přestat kouřit. Bez těchto kroků budou i ty nejlepší léky k ničemu. Pak jsou podávány léky, které mají za úkol roztáhnutí průdušek. Vhodné je také přidat fyzickou aktivitu jako je běh, jízda na kole nebo běhání.
Prevence průduškového kašle
Prevence akutního zánětu průdušek prakticky neexistuje. Můžete se snažit nepřijít do styku s nemocným člověkem, ale většinou se nakazíte ještě dříve, než u něj nemoc naplno propukne. V případě chronického zánětu ale existuje jedna velmi jednoduchá rada – přestat (nezačínat) s kouřením cigaret. Víme, že to pro mnoho kuřáků může znít jako nedosažitelný cíl, ale jistě to nebude těžší než život s chronickou bronchitidou.
Dobrý den mám takoví problem mám doma 5 měsíčního kluka a od narození má problém s dichanim má udelany rengen plic a ultrazvuk srdíčka čelního těla a i ORL nikde nic nenašli má nasazené ventolin ve spreji inhalací antibiotika i tabletu prenizol mu dali a pořád šému špatně dicha už ani v nemocnici si neví rady můžete mi prosím poradit co to může být . předem děkuji.