Rakovina děložního čípku: příznaky, léčba

Rakovina děložního čípku je velmi závažné nádorové onemocnění. Bývá označováno také jako karcinom děložního hrdla nebo cervikální karcinom. Představuje velkou zátěž jak pro pacientky, tak i pro její blízké osoby. Celosvětové statistiky udávají, že u žen do 45 let je druhou nejčastější příčinou úmrtí.

Příčina rakoviny – vir HPV

Chorobu způsobuje vir HPV, což je zcela běžná nákaza, se kterou se po zahájení sexuálního života setká až 60 % osob. U většiny dojde k samovolnému vymizení viru. Pokud ne, je propuknutá infekce rizikem, protože způsobuje abnormální změny na děložním čípku. Tyto změny (léze) se mohou samy hojit, v opačném případě se zhoršují. Z těchto lézí se následně může vyvinout prekanceróza a nádor.

Příznaky rakoviny děložního čípku

Jestliže infekce začne způsobovat změny na čípku, nemusí to žena dlouhou dobu vůbec poznat. O to nebezpečnější tento typ rakoviny je. Důležité proto je, aby ženy po zahájení sexuálního života pravidelně navštěvovaly gynekologa za účelem preventivních prohlídek. 

V pozdějších fázích se mohou nějaké příznaky objevit. To už je ale nádor velmi rozvinut a představuje velké riziko pro zdraví. K těmto příznakům se řadí:

  • bolest v podbřišku
  • krvácení po pohlavním styku a mimo menstruační cyklus
  • vaginální výtoky
  • obtíže při močení
  • bolest při pohlavním styku
Nutno také podoktnout, že uvedené obtíže nemusí vždy znamenat závažné rakovinové bujení. Např. s výtokem se může žena potýkat u nejrůznějších zánětů a mykóz. V každém případě jsou tyto problémy vždy důvodem k návštěvě lékaře.

Léčba rakoviny děložního čípku

Pokud žena pravidelně navštěvuje gynekologa, pak je velmi pravděpodobné, že dojde k včasné diagnostice. Tzv. Pap screening dokáže odhalit změny buněk na čípku, a to ještě ve fázi, kdy se nejedná o karcinom. U žen, které nechodí na gynekologické vyšetření nebo jej absolvují nepravidelně, bývá rakovina objevena až v pokročilých stádiích, což komplikuje léčbu i její možnosti.
  • Chirurgická léčba

Jestliže se nemoc nachází v počátečních fázích, lze nádor (nebo případně prekancerózní lézi) odoperovat. Tento výkon zachovává plodnost a platí za nejefektivnější metodu terapie. Pokud už se jedná o nádor v pokročilejší fázi, zpravidla se odstraňuje děloha, vejcovody a vaječníky. U mladých bezdětných žen se může s ohledem na prognózu volit i pokus s odstraněním pouze čípku a se zachováním dělohy.

  • Ozařování a chemoterapie

Pokud již nádory metastázovaly nebo prorůstají do okolních tkání, není již operace možná a primárně se terapie soustředí na ozařování (radioterapie) a chemoterapii. Radioterapie bývá vnější i vnitřní, chemoterapie podporuje její efekt.

Po ukončení terapie je nutné pravidelně docházet na kontrolní vyšetření, která vyloučí návrat onemocnění nebo vznik případných metastází.

Diskuse - zanechat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here