Rakovina děložního čípku: příznaky, léčba

Rakovina děložního čípku je velmi závažné nádorové onemocnění. Bývá označováno také jako karcinom děložního hrdla nebo cervikální karcinom. Představuje velkou zátěž jak pro pacientky, tak i pro její blízké osoby. Celosvětové statistiky udávají, že u žen do 45 let je druhou nejčastější příčinou úmrtí.

Příčina rakoviny – vir HPV

Chorobu způsobuje vir HPV, což je zcela běžná nákaza, se kterou se po zahájení sexuálního života setká až 60 % osob. U většiny dojde k samovolnému vymizení viru. Pokud ne, je propuknutá infekce rizikem, protože způsobuje abnormální změny na děložním čípku. Tyto změny (léze) se mohou samy hojit, v opačném případě se zhoršují. Z těchto lézí se následně může vyvinout prekanceróza a nádor.

Příznaky rakoviny děložního čípku

Jestliže infekce začne způsobovat změny na čípku, nemusí to žena dlouhou dobu vůbec poznat. O to nebezpečnější tento typ rakoviny je. Důležité proto je, aby ženy po zahájení sexuálního života pravidelně navštěvovaly gynekologa za účelem preventivních prohlídek. 

V pozdějších fázích se mohou nějaké příznaky objevit. To už je ale nádor velmi rozvinut a představuje velké riziko pro zdraví. K těmto příznakům se řadí:

  • bolest v podbřišku
  • krvácení po pohlavním styku a mimo menstruační cyklus
  • vaginální výtoky
  • obtíže při močení
  • bolest při pohlavním styku
Nutno také podoktnout, že uvedené obtíže nemusí vždy znamenat závažné rakovinové bujení. Např. s výtokem se může žena potýkat u nejrůznějších zánětů a mykóz. V každém případě jsou tyto problémy vždy důvodem k návštěvě lékaře.

Léčba rakoviny děložního čípku

Pokud žena pravidelně navštěvuje gynekologa, pak je velmi pravděpodobné, že dojde k včasné diagnostice. Tzv. Pap screening dokáže odhalit změny buněk na čípku, a to ještě ve fázi, kdy se nejedná o karcinom. U žen, které nechodí na gynekologické vyšetření nebo jej absolvují nepravidelně, bývá rakovina objevena až v pokročilých stádiích, což komplikuje léčbu i její možnosti.
  • Chirurgická léčba

Jestliže se nemoc nachází v počátečních fázích, lze nádor (nebo případně prekancerózní lézi) odoperovat. Tento výkon zachovává plodnost a platí za nejefektivnější metodu terapie. Pokud už se jedná o nádor v pokročilejší fázi, zpravidla se odstraňuje děloha, vejcovody a vaječníky. U mladých bezdětných žen se může s ohledem na prognózu volit i pokus s odstraněním pouze čípku a se zachováním dělohy.

  • Ozařování a chemoterapie

Pokud již nádory metastázovaly nebo prorůstají do okolních tkání, není již operace možná a primárně se terapie soustředí na ozařování (radioterapie) a chemoterapii. Radioterapie bývá vnější i vnitřní, chemoterapie podporuje její efekt.

Po ukončení terapie je nutné pravidelně docházet na kontrolní vyšetření, která vyloučí návrat onemocnění nebo vznik případných metastází.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno