Domů Zdraví Seznam chorob Rakovina oka: příznaky, léčba

Rakovina oka: příznaky, léčba

I když by to mnohé lidi ani nenapadlo, rakovina se může týkat i očí. Naštěstí nádory v těchto oblastech nepatří mezi ty nejběžnější. Když už však pojmete podezření, že něco není v pořádku, neměli byste rozhodně návštěvu lékaře odkládat. Mnohé typy zhoubných nádorů dokážou postupovat velmi rychle a výsledkem může být ztráta zraku či přímé ohrožení na životě.

Druhy nádorů

U očí rozlišujeme nádory podle toho, zda postihují oční kouli nebo struktury v jejím blízkém okolí. Jde tedy o nádory nitrooční a nádory očnice, víček nebo slzné žlázy. O nejdůležitějších druzích se dočtete na dalších řádcích.

Nitrooční nádory oka

Retinoblastom

Tento typ nádoru vzniká v oční sítnici (odborně – retině). Jde o vůbec nejčastější onemocnění tohoto druhu u dětí, přičemž 1/4 pacientů se s nádorem již narodí. Může postihnout jen jedno oko nebo obě.

Příznaky:
  • V začátku lze pomocí oftmalmoskopie vypozorovat šedobělavé ložisko na sítnici.
  • Subjektivně postupně dochází ke snížení ostrosti obrazu (vzniká právě na sítnici), což vede k tomu, že začne pacient šilhat, aby vykompenzoval neostré vidění na nemocné oko.
  • Dále se přidá i bělavý odlesk na oku.
  • Se zvětšením nádoru z důvodu jeho růstu se odlesk v oku zcela změní. Lze to rozpoznat na fotce, rodiče to často popisují jako tvz. kočičí oko.
  • V pokročilých stádiích se přidají bolesti, protože se oko zvětšuje a zvyšuje se tlak v těchto místech. Nakonec dojde k vyplnění nádorem.

Maligní melanom

Jde o zhoubný melanom, většinou se rozvíjí z cévnatky, duhovky či řasnatého tělíska, který je nejčastějším a také nejzávažnějším u dospělých pacientů.

Příznaky:
  • Jestliže jde o melanom cévnatky, v počátečním stádiu nevykazuje žádné příznaky. Posléze ale začne nádor růst a způsobuje poruchy vidění – snižuje se ostrost, vypadává zorné pole, občasně pacient zaznamenává blesky a jiskření v zorném poli. Když zvýší nitrooční tlak, začne bolet.

Primární nitrooční lymfom

Velmi vzácná forma nádoru oka, většinou se vyskytuje u osob, které trpí nějakou vážnou poruchou imunitního systému – typicky pacienti s AIDS.

Příznaky:
  • Pacient začíná čím dál častěji vidět mlhavě, zvyšuje se u něj citlivost na světlo a má pocit, že mu před postiženým okem padají jakoby pavučiny či vločky.

Meduloepiteliom

Taktéž je to velmi vzácný typ rakovinového onemocnění, na druhou stranu ale nesmíme opomenout fakt, že je druhou nejčastější rakovinou oka u dětí.

Sekundární nitrooční nádory

Jde o nádory, které vznikají na jiném místě v těle a do oka či očí se následně rozšíří v rámci progresu primární choroby. Nejčastěji jde o rakovinu plic, která tak posléze zasáhne i zrak.

Nádory očního okolí

Do míst v oblasti kolem oka většinou rakovina prorůstá z jiných částí těla, nejčastěji z kůže, ovšem není výjimkou, když je zdrojem také sval či nerv.

Léčba rakoviny oka

O tom, jak budou lékaři při terapii postupovat, rozhoduje několik zásadních faktorů. Těmi hlavními jsou: typ nádoru, celkový stav pacienta i fáze diagnostikované rakoviny, velikost či umístění nádoru nebo případné metastáze.

Cílem stanovených metod je obvykle nádor zastavit a eliminovat ho, a to při zachování zraku. Využívá se několika postupů – chemoterapie, laser, radiace, chirurgie. Pokud však neexistuje jiná cesta, může dojít až k odstranění oka, aby se zabránilo růstu nádoru či jeho šíření.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno