Domů Cvičení Cvičení doma Ranní cvičení

Ranní cvičení

Pro většinu lidí začíná pracovní den návštěvou koupelny a uvařením hrnku kávy na probuzení. Přemýšleli jste už ale někdy o tom, začít svůj den krátkou ranní rozcvičkou na protažení a prokrvení rozespalého organismu?

Nepleťte si ranní cvičení s tréninkem

Když se řekne ranní cvičení, tak si lidé často vybaví ranní běhání, nebo brzký trénink s činkami doma nebo v posilovně. Jakmile je totiž vysloveno to kouzelné slovo – cvičení, je ihned dáváno do souvislosti se spalováním tuků nebo nabíráním svalů. Ranní cvičení však není ani jedním z toho. Nemusí trvat půl hodiny a nemusíte se u něj ani zapotit. Slouží pouze k aktivaci a nabuzení organizmu do nového dne. Jedná se tedy spíše orozcvičku a můžete s ním začít ihned po výskoku z postele a klidně i v pyžamu.

Jak by mělo takové ranní cvičení vypadat

Ranní cvičení může mít různé formy. Může se jednat pouze o krátké dechové cvičení a meditaci v klidu, kdy se člověk snaží uvolnit a vnímat pouze sebe sama a svůj dech. Nebo může mít podobu lehkého či sportovního strečingu. Známý suzukiho strečing patří mezi komplexní programy sloužící k protažení celého těla a je pro ranní protažení více než vhodnou volbou. A nebo se může člověk oddat cvičení jógy. Jóga má pro ranní cvičení dokonce i celou sestavu cviků, zvanou “Pozdrav Slunci”. Použitelné jsou i různé lehči prvky z gymnastiky.

Zrcadlo, hudba a cvičební pomůcky

Pokud člověk s cvičením začíná, pak mu mnohdy příjde vhod cvičit před zrcadlem, aby si kontroloval správné provedení cviků. Určitě to však není nezbytné a to samé platí i pro hudbu. Tu volte podle druhu cvičení, pro která jste se rozhodli. Pokud se vám s ní lépe cvičí, pusťte si něco rytmičtějšího, jako je rozličná fitness a aerobic hudba. Youtube je jí plné. Pokud však volíte meditaci a dechová cvičení, sáhněte spíše po meditační hudbě nebo úplném tichu.

Co si dát po ranní rozcvičce k jídlu

Ranní rozcvičku je možno díky její nenáročnosti a krátké době cvičit i na lačno. Za 10-15 minut lehkého cvičení nespotřebujete tolik energie, aby mělo tělo potřebu začít rozkládat svaly, jako nouzový zdroj energie. Bohatě si vystačí s glykogenem, který je obsažen ve svalech. Po cvičení je dobré, pokud jste po ránu schopní jíst, si dopřát vydatnou snídani, která organismu poskytne živiny pro start do nového dne. Vícezrný chléb se šunkou a zeleninou, bílý jogurt s ovocem a celozrným chlebem, ovesné vločky s mlékem, medem a oříšky…to vše lze považovat za ideální snídani. Pokud máte po ránu problém s přijímáním potravy…zakousněte alespoň nějaké ovoce a rozhodně si nezapomeňte připravit dopolední svačinu.

Jak často cvičit

Ideálně každý den po probuzení, v pracovní den i víkendy. Pokud budete vstávat ve stejnou dobu, tělo si po pár dnech zvykne…na vstávání i na cvičení, které po něm bude následovat. Nenechte se odradit začátky, kdy se vám do cvičení nebude chtít, za pár dní se to otočí a uvidíte, že budete mít naopak mnohem více energie a chuti do života po celý den.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno