Rozmarýn

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) je rostlina, která je proslavena díky středomořským zemím. V ostatních oblastech Evropy se pěstuje jako pokojová rostlina. Rozmarýn je malý keř, který má obzvláště rád pobřežní oblasti. Listy jsou malé, rovnoměrně kopinaté a tmavě zelené, zatímco květy mají různou barvu od modré po růžovou. Obsahuje spoustu účinných látek, které mohou být prospěšné našemu zdraví.

Rozmarýn

Rozmarýnový olej  a jiné složky

Velmi účinnou složkou v rozmarýnu je právě rozmarýnový olej, který má silnou bylinnou a dřevitou vůni (podobnou kafru) a mírně hořkou chuť. Bylo zjištěno, že obsahuje více než 200 složek, které vykazují antibiotické (karnosol), protizánětlivé (kyselina oleanová) a cytotoxické (kyselina ursolová) vlastnosti. Z flavonoidů obsažených v rozmarýnu stojí za zmínku luteolin, který má protizánětlivé vlastnosti. Jednou z fenolických kyselin v rozmarýnu je kyselina rozmarýnová, která působí jako antioxidant a chrání před UV zářením. Zabraňuje také karcinogenezi a stále více se mluví o jeho uklidňujícím účinku na centrální nervový systém.

Léčba s pomocí rozmarýnu

Na základě vědeckého výzkumu bylo potvrzeno, že rozmarýn může být široce používán v prevenci a léčbě mnoha nemocí. Zevně se rozmarýnový olej používá k úlevě od bolesti při revmatických onemocněních a jako protizánětlivý prostředek při aromaterapii a inhalacích při onemocněních dýchacích cest. Vzhledem ke skutečnosti, že stabilizuje buněčné membrány, je považován za antimutagenní látku. Má široké spektrum činnosti: antibakteriální, antifungální a antivirové.

Rozmarýn a těhotenství

Rozmarýn se nedoporučuje v těhotenství a u kojících žen, protože v současnosti nejsou vyloučeny jeho toxické účinky na vyvíjející se plod a dítě.

Rozmarýn jako bylinka

Jak používat rozmarýn?

Na trhu existuje několik druhů produktů z tohoto středomořského keře.

  • Čerstvý a sušený rozmarýn – perfektní v kuchyni jako koření a jako hlavní složka rozmarýnového čaje.
  • Extrakt z rozmarýnu – má silné antioxidační vlastnosti a je bakteriostatický (zejména proti mikroorganismům, které způsobují zubní kaz). Používá se jako přísada do kosmetických produktů.
  • Ve formě kapslí či kapaliny – testy na zvířatech ukázaly, že etanolový extrakt z rozmarýnu může snížit hladinu glukózy v krvi, což může být v budoucnu použito při prevenci cukrovky.
  • Tinktura z rozmarýnu – je připravena na bázi alkoholu a používá se pouze lokálně na bolesti kloubů a svalů a záněty kůže.

Sušený rozmarýn

Rozmarýn v kuchyni

Rozmarýn je známý především pro své kulinářské využití. K čemu přidat rozmarýn? Je to výjimečně aromatická rostlina, která se hodí ke všem druhům masa a ryb. Dobře poslouží také ve vegetariánské kuchyni jako doplněk k pečeným bramborám, zeleninovým polévkám, pokrmům s rajčaty, čočce a vejcím. Tipy před použitím:

  • Chcete-li dále rozvinout charakteristickou vůni sušeného rozmarýnu, můžete si jej před přidáním do misky lehce protřít mezi rukama.
  • Ve španělské kuchyni se hojně používá rozmarýnový med. Má specifický zápach této byliny a má také baktericidní a protizánětlivý účinek.

Rozmarýnové pečené kuře

Příprava tohoto kuřete je velmi jednoduchá. Omyjte si 2 kg kuřecích kousků (křídel nebo stehen – horních i dolních nebo mix všeho). Všechny kousky potřete olivovým olejem a z obou stran je osolte, opepřete a okořeňte rozmarýnem (sušený rozmarýn, který jste rozemleli na prášek). S rozmarýnem to nijak nepřehánějte, budete potřebovat celkem asi jen 1 lžičku. Takto připravené kuřecí kousky pečte na 200 °C s dalšími větvičkami rozmarýnu asi 40 až 60 minut (záleží to na tom, jak velké kuřecí kousky máte).

Pečené brambory s rozmarýnem a citronem

Tyto brambory můžeme péct společně s kuřetem z předchozího receptu. Pečou se také na 200 °C. připravte si 1,5 kg brambor, které můžete nechat v kůži nebo oloupat. Pokud máte malé brambory, můžete je nechat vcelku. Větší brambory rozpulte nebo rozčtvrťte. Takto připravené brambory dejte do pekáčku a vmíchejte do nich šťávu z 1 citronu, 1 lžičku sušeného drceného rozmarýnu, 3 utřené stroužky česneku, sůl, pepř, trochu olivového oleje a 2 větvičky čerstvého rozmarýnu. Vše pořádně promíchejte. Pečte asi 30 až 45 minut doměkka. Poté vmíchejte 2 lžíce másla, kůru z 1 citronu a 2 lžíce čerstvé pažitky. Ihned podávejte.

Rozmarýn

Pěstování rozmarýnu

V našem podnebí lze rozmarýn pěstovat na jaře a v létě – je velmi citlivý na nízké teploty. Nejlepší je zasít rozmarýn v květináči mezi dubnem a květnem. Můžete to udělat také přímo do půdy, ale až poté, co pomine nebezpečí mrazu. Na zimu rozmarýn musíte přesadit do květináče a zimovat doma. Rozmarýn potřebuje k růstu hodně slunce. Sušený rozmarýn je možné zakoupit v jakémkoli obchodě s potravinami, zatímco čerstvou rostlinu najdete pouze v těch větších (nebo specializovaných) obchodech.

Rozmarýn květ

Rozmarýn v kosmetice

Kosmetické vlastnosti rozmarýnu spočívají hlavně v přítomnosti antioxidačních flavonoidů. Z tohoto důvodu se rozmarýn používá v kosmetice jak k minimalizaci účinků procesu stárnutí pokožky, tak jako prostředek k prodloužení trvanlivosti kosmetiky. Extrakt z rozmarýnu vyživuje pokožku a vlasy a redukuje a předchází lupům. Díky svým antimikrobiálním vlastnostem účinně bojuje proti nedokonalostem pokožky.

Rozmarýnový čaj

Může být jak produktem kosmetickým, tak kulinářským. V kosmetice jej můžeme použít jako čisticí tonikum pro pokožku náchylnou k nečistotám.

Rozmarýnový olej

Olej se také používá jako vůně při výrobě parfémů. Nezapomeňte, že olej by neměl být nanášen přímo na pokožku, protože by ji mohl podráždit – vždy jej zřeďte něčím, například kosmetickým olejem.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno