Zelí

Zelí je pozoruhodně univerzální zelenina. Může být křupavé i ostré, pokud je nakrájíme na plátky a konzumujeme syrové, nebo měkké a poddajné, když je krátce podusíme, nebo svěží a jemné, když je narychlo pražíme na pánvi. Latinský název hlávkového zelí zní Brassica oleracea var. capitata a je to jeden z nejznámějších druhů košťálové zeleniny vůbec. Je oblíbené jak v teplé, tak i studené kuchyni.

Výběr a skladování zelí

Pokud své zelí kupujete z obchodu, pak hledáte jasně zbarvené listy s ostrými, vlhkými okraji, svěžími řezanými konci bez zhnědnutí a hlávkami, které jsou na svou velikost těžké. Jakékoli zažloutlé nebo pohmožděné listy mohou znamenat nepoživatelnost celé hlávky – tu raději nechte v obchodě. Zelí můžeme koupit v podstatě ve dvou variantách: červené a bílé. Tuto zeleninu je potřeba skladovat v chladu, volně zabalenou v plastu – takto vydrží i dva týdny. Pokud máte doma starší zelí, jednoduše oloupejte vnější zvadlé listy – zbytek můžete bez problémů zkonzumovat. Rozdíl bude v chuti; starší zelí je méně sladké než čerstvé.

Bílé zelí

Zelí v kuchyni

Místo mytí hlávkového zelí můžete pouze odstranit a zlikvidovat první vrstvu tvrdších, špinavých listů. Poté zelí rozčtvrťte, vykrojte a vyhoďte tvrdé jádro hlávkového zelí. Poté už můžete listy nakrájet podle libosti. Zelí můžete použít do studené kuchyně, kde se vyznačuje svou ostrou chuti a křupavou strukturou. Vařené zelí nemusíme podávat jen ke knedlíku a vepřovému masu, ale narychlo opražené nebo restované na másle s kořenovou zeleninou si zachová spoustu aromatických látek.

Krémový coleslaw s majonézou

Ve velké míse smíchejte 3 lžíce smetany, 1 lžíci vinného octa, ½ lžičky soli, ¼ lžičky čerstvé mletého pepře a ½ lžičky drcených celerových semínek (ta můžete vynechat). 1 malou hlávku zelí nakrouhejte na tenké proužky a vmíchejte ji do zálivky. Oloupejte a nastrouhejte 1 velkou mrkev, ¼ hlávky červeného zelí a ½ červené cibule. Přidejte vše k bílému zelí a pořádně promíchejte. Potrvá to poměrně dlouho, než bude všechna zelenina pokryta dresinkem. Podávejte vychlazené.

Zelí

Zelí restované na másle

Na tento recept je vhodné použít savojské zelí, které se vyznačuje kudrnatými až kapustovými listy. Postačí vám 1 malá hlávka savojského zelí. Zelí rozčtvrťte a vyjměte z něj tvrdé jádro. Listy nakrájejte na kostky o velikosti sousta. V hluboké pánvi nebo hrnci rozpusťte 3 lžíce másla. Přidejte zelí, sůl a 3 lžíce vody a duste asi 20 minut. Podávejte ještě teplé.

Kořeněné brambory, zelí a mrkev

Nejprve si připravíme dvě aromatické látky: 1 malou cibuli nakrájíme na drobno a 6 stroužků česneku oloupeme. Plochou hranou nože je rozmáčkněte, ale jinak nijak nekrájejte. Na 2 lžících másla osmažíme cibulku spolu s ½ lžičkou soli a po minutě přidáme i česnek. Restujeme asi 5 minut. Mezitím si připravíme zeleninu: ½ hlávky zelí nakrájíme na kousky, 3 brambory oloupeme a nakrájíme na kousky velikosti sousta. Nakonec oloupeme 3 mrkve a nakrájíme je na kolečka. K cibuli a česneku přidáme 1 lžičku mletého zázvoru, ½ lžičky kurkumy a ½ lžičky čerstvě mletého pepře. Po minutě vmíchejte zelí a povařte 5 minut. Poté přidejte i brambory a mrkev a zalijte 300 ml vody. Poduste doměkka – trvá to asi 20 minut.

Mleté hovězí se zelím

Rozehřejte troubu na 180 °C. Rozpalte pánev a opečte v ní 700 g hovězího mletého masa, 1 cibuli a 1 zelenou papriku. Jakmile je maso opečené dohněda, slijte tuk a do pánve přidejte 1 lžičku mletého česneku, 1 lžičku cukru, 2 lžičky vinného octa a 1 konzervu rajčat. Povaříme 10 minut nepřikryté, za stálého míchání. Osolte a opepřete podle potřeby. Nyní si vezměte 1 hlávku bílého zelí (o hmotnosti asi 1 kg) a nakrájejte ho na kostičky velikosti sousta. Zalijte hrnkem vody, přidejte 1 lžičku soli a vařte 10 minut doměkka. Poté zelí slijte a dejte do pekáčku. Přidejte směs z hovězího masa a pečte 20 minut. Poté posypte čedarem a pečte ještě 5 minut.

Červené zelí

Původ zelí

Zelí se pěstuje déle než téměř jakákoli jiná zelenina – již více než 6000 let! Vzniklo v čínské provincii Shensi, někdy kolem 4 000 př. n. l. Zelí ale nebylo vždy používáno pouze jako zelenina. Ve starověké Číně (zhruba 1 000 př. n. l.) bylo zelí používáno jako elixír na plešatost. Je těžké říci, jestli je na tomto tvrzení něco pravdy, ale nikdo nemůže popřít, že zelí je přeplněné živinami, které podporují dobré zdraví.

Zelí obsahuje spoustu vitamínu C

Zelí obsahuje vysokou koncentraci vitaminu C. To znamená, že vylučuje toxiny v těle a předchází kožním onemocněním, artritidě a revmatismu. Pokud chcete doplnit vitamín C, myslete na červené zelí, to obsahuje dvojnásobné množství vitamínu C, než zelí bílé. Dostatek tohoto vitamínu společně s dalšími látkami obsaženými v zelí, může pomoci snižovat riziko vzniku rakoviny.

Zelí pro krásu

Zdravější vlasy, pokožka a nehty jsou jen některé z výhod pravidelného konzumace této listové zeleniny. Vysoký obsah síry v zelí se promítá do produkce keratinu a výsledkem je dobrý pocit uvnitř i venku. Navíc při 33 kaloriích na šálek se už nikdy nebudete muset cítit provinile za to, že si uvaříte zelí. Navíc má vysoký obsah vlákniny a nízký obsah tuku!

Okrasné zelí

Úleva od bolesti hlavy

Zbavte se té hrozné migrény každodenním pitím syrové zelné šťávy nebo umístěním teplého obkladu plného drceného zelí na čelo.

Přírodní barvivo

Červené zelí je vynikajícím přírodním barvivem v potravinách nebo na látkách. Zkuste letos své velikonoční vajíčka obarvit modře pomocí jednoduchého barviva na červené zelí vyrobeného podle těchto pokynů:

  1. Nakrouhejte jeden hrnek červeného zelí a dejte ho do hrnce.
  2. Zalijte ho čtyřmi hrnky vody a vařte asi 15 minut.
  3. Poté odstavte a nechte vychladnout.
  4. Vmíchejte 2 lžíce vinného octa.
  5. Namočte vejce: pokuj vejce jen ponoříte a hned zase vytáhnete, získáte světle modrou barvu. Čím déle vejce ve vývaru z červeného zelí necháte odležet, tím tmavší bude mít barvu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno