Rýmařov: Výlet do unikátní továrny/muzea

I továrna se může stát turistickým cílem. A výlet do továrny může přinést hluboký estetický zážitek. Průmysl, technika, historie, estetika, oděvní styly a dobová i nadčasová móda. Všechny vjemy budou působit na návštěvníky externí expozice Městského muzea Rýmařov v budově textilky Hedva Český brokát. Po zážitku materiálním je možno uklidnit mysl obrácením k hodnotám duchovních, a to navštívením nedaleké rýmařovské kaple V Lipkách. Kaple je považována za perlu severomoravského baroka. Návštěva rýmařovského textilního muzea zaujme stávají í textiláky, ženy a dívky se zájmem o módu a textilní výrobu. Muzeum je jedinečné.

„Podhorské centrum“ Rýmařov

Jestliže se nějakém městě řekne, že leží pod horami, doslova to platí o Rýmařovu. Masiv Hrubého Jeseníku se nad Rýmařovem vypíná jako hradba a na dominantní Praděd je vidět z každého koutu města. Proto se turisté do Rýmařova dostávají při návštěvách Jeseníků. Ze známého jesenického dopravního uzlu Malé Morávky sem jezdí autobusy po celý den.

Proto je možno do Rýmařova „odskočit“ při dovolené v Jeseníkách. Dobré spojení je také z Bruntálu nebo z Olomouce. Rýmařov je tipem na jednodenní výlet, který nebude nudit ani v nevlídném počasí. To naopak přivodí situaci vodnou k prohlídce ojedinělé technické památky-textilního muzea.

Expozice přímo v továrně

Externí expozice Městského muzea Rýmařov s názvem Dějiny textilnictví na Rýmařovsku sídlí v areálu firmy Hedva v Rýmařově. Expozice mapuje dějiny textilnictví na Rýmařovsku, vývoj textilní výroby na Rýmařovsku od středověku po současnost.

Informační centrum a městské muzeum Rýmařov

První zastavení by ale turisté měli učinit v rýmařovském informačním centru.

  • Adresa: Informační centrum při Městském muzeu Rýmařov
    nám. Míru 6, 795 01 Rýmařov
  • Email: icko@inforymarov.cz
  • Telefon: +420 554 212 381

Možná se nejprve zastaví v městském muzeu, kde je historie textilnictví ve městě zmapována od prvopočátku.

„V informačním centru získáte informace o památkách v okolí města, o cyklostezkách, o kulturních akcích, pracovnice vám doporučí výlety do okolí Rýmařova, je možno si zde zapůjčit sportovní vybavení. Můžete si zde také zakoupit vstupenky na představení, která se konají v místním amfiteátru La Skála,“ připomíná se na webu IC.

„Turisti mohou v infocentru využít skener, tiskárnu, kopírku a wi-fi zdarma. Mezi další bezplatné služby infocentra patří zprostředkování průvodce a ubytování v okolí na žádost návštěvníka.“

Hedva v Opavské ulici

Hedva – Opavská ulice. V přízemí hlavní budovy rýmařovské textilky Hedvy byla v roce 2013 otevřena expozice zabývající se historií závodu. V roce 2015 byla prohlídková trasa rozšířena a její název změněn na Dějiny textilnictví na Rýmařovsku.

K vidění jsou mimo jiné původní stroje, historické předměty, stavy či současné brokátové výrobky. Na naučných panelech se návštěvník dozví o textilních materiálech, výrobě hedvábí nebo například z čeho se skládá a jak pracuje žakarský stav.

Otevírací doba

květen – červen – září

úterý, čtvrtek, sobota

9:00-12:00, 13:00-16:00 hodin

červenec – srpen

úterý, středa, čtvrtek, pátek, sobota

9:00-12:00, 13:00-17:00 hodin

vstupné:

  • 80 Kč (základní)
  • 40 Kč (snížené: děti do 15 let, studenti, senioři, skupinová)
  • 20 Kč (pouze držitelé Seniorcard)

Kaple V Lipkách jen ob dvě ulice od továrny

Filiální kostel Navštívení Panny Marie, zvaný kaple V Lipkách, je nejhodnotnější historickou památkou současného Rýmařova, která svým významem zdaleka přesahuje regionální úroveň. Kaple V Lipkách, jak se katolická svatyně nazývá už odnepaměti, je právem považována za perlu severomoravského baroka. 

Římskokatolická farnost Rýmařov ve spolupráci s muzeem zde také pravidelně pořádá Noc kostelů. Kaple V Lipkách se tak stala důležitým centrem nejen duchovního života obce, ale také centrem kulturním.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno