Sardinky

Když se řekne slovo sardinky, naprostá většina lidí si představí plechové konzervy, ve kterých jsou naskládány malé rybičky, jedna vedle druhé. Někteří sardinky v plechovce milují, jiní je nemohou ani cítit. Napadlo vás však někdy ochutnat sardinky i v jiné podobě?

Sardinka je obecné označení, které se používá pro pojmenování druhů ryb z rodu sardinella, sardina a dalších. Nejznámějším představitelem je sardinka obecná, která žije v moři. Má protáhlé tělo, dlouhé maximálně 27 centimetrů, žije v hejnech a v největší míře se vyskytuje v severním Atlantiku. Rybářsky nejpopulárnější jsou sardinky v Portugalsku, Španělsku i Francii. Odtud mohou putovat na místní trhy, občas se zadaří a objeví se i na našich pultech. Sardinky, používané pro servírování do konzerv, však bývají výrazně menší. Sardinky jsou stejně jako další mořské ryby bohaté na obsah omega-3 mastných kyselina jejich konzumace tak našemu organismu prospívá. Řadí se mezi tučné ryby.

Pozor na sardinky v plechovkách

Je třeba upozornit, že při nákupu sardinek v plechovkách nemusíte vůbec nakoupit sardinky v pravém slova smyslu. Název „sardinky“ se totiž velmi často používá jako obecné obchodní označení, kromě sardinek obecných tak bývají hojně využívány i ančovičky nebo šproty. Odborné průzkumy potvrdily, že obsah plechovek je tvořen velmi často jinými rybami, než jsou právě sardinky obecné. Objeveno bylo přes 20 druhů rybek. Pokud si tak chcete opravdu pochutnat na sardinkách, které patří do tohoto rodu, důkladně si prohlídněte etiketu.

Využití a příprava sardinky obecné

Upustíme na chvíli od sardinek, které lze nakoupit v obchodních řetězcích v plechovkách. Každý si podle vlastního uvážení a popisu etikety dokáže vybrat takový produkt, který mu bude chutnat a který bude po výživové stránce kvalitní. Zastavme se však u sardinek obecných, které můžeme zakoupit v čerstvé podobě ve specializovaných obchodech s mořskými rybami a čas od času i v běžných supermarketech. Sardinka obecná se vyznačuje vysokým obsahem tuku a pevným masem. Díky tomu jej i profesionální kuchaři používají ke grilování. Na ohni se nerozpadne a dík malým rozměrům se krásně a rychle upeče.

Další výhodou sardinek může být fakt, že obsahuje velmi jemné měkké kosti, ze kterých nemusíme mít strach a můžeme je běžně konzumovat. Sardinky je před další úpravou třeba zbavit šupin i vnitřností. Tyto mořské rybky lze upravovat různými způsoby, skvěle se kombinují s marinádou a bylinkami, např. mátou. Chuť skvěle doplní i česnek. Další možností tepelné úpravy sardinky je smažení, při dietě je možné je upravovat i v páře.

Pokud se vám poštěstí a zakoupíte čerstvé sardinky, vychutnejte si jejich plnou chuť a na konzervu na chvíli zapomeňte.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno