Sumýš

Sumýš neboli mořská okurka má protáhlé měkké tělo a patří do třídy ostnokožců. Zatímco v naší kuchyni nemá v podstatě žádné místo, v Číně a dalších asijských zemích je jejich konzumace běžná. V moři se s nimi můžete ale setkat třeba i v oblíbeném Chorvatsku. Víte, jak chutnají a jak se připravují? Pojďme se na sumýše zaměřit podrobněji.

Už jste se sumýši někdy setkali? Říká se jim také mořská okurka a své jméno získali kvůli válcově protáhlému měkkému tělu. Sumýši mají zakrnělou kostru a v okolí úst mají velké množství větvících se chapadel. Sumýši žijí v moři a živí se požíráním mořských usazenin. Tito tvorové dýchají přes vodní plíce a vyznačují se zvláštním obranným mechanismem. Vždy, když se cítí ohroženi, vyvrhnou na predátora část svých vnitřních orgánů. Tyto orgány mohou útočníka u zabít! Sumýš se navíc dokáže dobře regenerovat, takže se i po uplatnění tohoto typu obrany rychle zotaví.

Mořská okurka

Sumýš – specialita čínské kuchyně

Sumýši patří podobně jako mořští ježci do skupiny bezobratlých. Loví se především ve Středozemním moři a v jihovýchodní Asii, kde se konzumují naprosto běžně. Jsou důležitou složkou čínské kuchyně. Mořské okurky se nejčastěji konzervují, najdete je pak pod označením trepang. U nás však na sumýše v nálevu prakticky nenarazíte, kvůli trvanlivosti se k nám dováží v sušené podobě.

Pokud byste se tak rozhodli vyzkoušet si jejich přípravu doma, budete muset sušené sumýše opláchnout a připravit alespoň 3 dny předem. A k čemu se mořské okurky používají? Především k zahušťování a dochucování polévek. Mezi specialitu pak patří sumýši na Fidži, kde se servírují společně s kokosovým krémem.

Jak připravit sušené sumýše

Pokud na sušené sumýše narazíte a chtěli byste je použít pro přípravu tradiční čínské polévky, budete je muset připravit předem. Usušené mořské okurky je třeba připravit 3 dny předem, proto si vaření čínské polévky dobře rozplánujte. V prvním kroku sušené okurky omyjte pod tekoucí vodou a následně je přendejte do nádoby se studenou vodou. Nechejte máčet přes noc a další den vodu slijte. Dejte vařit vodu, a až bude vřít, sumýše jí zalijte. Poté vložte na sporák a na mírném ohni vařte přibližně hodinu.

Dejte si pozor na to, aby voda příliš nevřela, ale jen mírně probublávala. Po hodině vaření odstavte a nechte chládnout. Uvařené vychladlé mořské okurky rozřízněte podélně a odstraňte vnitřnosti. Sumýše opět máčejte ve studené vodě. Další den je opět, nyní už bez vnitřností, zahřívejte, poté properte. Takto připravené mořské okurky budou krásně čisté a měkké a budou lahodné.

Dlouhá příprava se vyplatí. Asijskou polévku, do které sumýše použijete, posunete na mnohem vyšší úroveň.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno