Ústřice

Ústřice jsou pro českého strávníka velkou exotikou. Mnoho z nás si vybaví scénku z Mr. Beana, kterému se z ústřic udělalo nevolno. Pokud však narazíte na kvalitní čerstvé ústřice a budete je správně konzumovat, s velkou pravděpodobností se do nich zamilujete.

Ústřice jedlá

Ústřice jedlá patří mezi mlže z čeledi ústřicovitých. Ústřice se ve velké míře chovají pro vysokou gastronomii. Ústřice jsou výsadou smetánky řady let. Původně se vyskytovaly především na pobřeží Atlantického oceánu. Od 40. let minulého století se vyskytují i na východním pobřeží Spojených států amerických.

ústřice

Historie konzumace ústřic

Podle dochovaných pramenů se ústřice konzumovali již ve starověkém Římě. Již tehdy vytvářeli Římané umělé rybníky, ve kterých ústřice chovali a následně sbírali a konzumovali. Velký rozvoj chovu ústřic nastal v průběhu 17. století ve Francii. Právě Francie patří mezi ústřicovou velmoc a s jejich konzumací a chovem má největší zkušenosti.

Co jsou to ústřice

Jak jsme již uvedli, ústřice jedlá patří mezi mlže. Povrch je chráněná lasturou, která je tvrdá a vápnitá. Ústřice mají protáhlý tvar, skládají se ze dvou částí s rozdílnou charakteristikou. Vnější strana je drsný a hrubá. Naopak uvnitř je ústřice hladká a svým leskem připomíná perleť. Skořápka ústřice bývá velká zpravidla kolem 10 centimetrů a dožívá se i 20 let.

Jak se ústřice jí

Postup konzumace ústřic závisí především na regionu, kde se chovají a konzumují. V Evropě, především ve Francii, je nejrozšířenější konzumace ústřic zasyrova. Jí se tedy v živém stavu, jenom se zakápne citronem a vysrkne. Má se pořádně nasát a nežvýkat. Má slanou až neutrální chuť. V Americe se však připravují na nejrůznější způsoby, často se tepelně upravují – grilují i gratinují.

Ústřice musí být čerstvé

Aby vám ústřice chutnaly a neměli jste po nich zažívací potíže, musíte jíst jen čerstvé kusy. V minulosti bylo těžké uchovat v letním období ústřice v neustálém chladu, a tak se vžil názor, že není bezpečné jíst je v létě. Dnes jsou ale technologie na vysoké úrovni a při správném skladování není konzumace ústřic v létě žádným problémem. Pokud se rozhodnete vyzkoušet ústřice doma a zakoupit si je, sledujte datum výlovu, který bývá uveden na krabici. Ústřice totiž přežije jen 2 týdny od výlovu, pak zemře a začne se kazit.

Přiznáváme, že první ochutnání ústřice chce trochu odvahy. Možná ale budete patřit mezi ty, kteří se do nich zamilují. Pokud narazíte na ústřicovou farmu nebo restauraci, kde vám je připraví, vyzkoušejte je. V restauraci vám také rádi poradí, jak je správně otevřít, připravit a také sníst.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno