Slaneček

Oblíbená pochoutka nejen českých strávníků, to je slaneček, který je na pultech obchodů k sehnání v různých podobách. Solí se, udí, nakládá, možností je celá řada. Slanečci jsou chutní, dodají energii, ale také řadu zdraví prospěšných látek. Stejně jako jiné ryby totiž obsahují velké množství omega 3 mastných kyselin. Co vlastně slanečci jsou, jaké mají vliv na zdraví a jak si je připravit?

Slaneček

SlanečekSlaneček je obvyklé označení pro naloženou nebo jinak zpracovanou rybu, podávanou jako rychlou pochoutku. Ne každý ale ví, že slaneček, pečenáč, zavináč, všechny tyto pokrmy označují potraviny vyrobené ze sleďů. Slaneček je sleď, který se naporcuje a nakládá, následně se podává s čerstvým pečivem. Slanečci tak pochází z moře, nejedná se o sladkovodní ryby. Slaneček se loví ve většině oceánů a bývá dlouhý až 45 cm. Proto se filety porcují a sekají na menší kousky, následně se používají na přípravu slanečků, zavináčů a dalších rybích pochoutek. Sledi jsou cenově dostupní, proto se k výrobě nejrůznějších rybích pokrmů používají v hojné míře. V obchodech si můžete zakoupit slanečky hotové a připravené ke konzumaci, stejně tak si můžete zakoupit mražené sledě a slanečky si připravit sami doma.

Slanečci a vliv na zdraví

Slanečci jsou stejně jako všechny ostatní mořské ryby bohaté na obsah omega 3 mastných kyselin, které jsou zdraví a mají prokazatelně pozitivní vliv na organismus. Omega 3 mastné kyseliny jsou regulátorem krevního tlaku, také pomáhají při srážlivosti krve a stejně tak mají protizánětlivé účinky. Každý člověk by měl přijímat dostatečné množství omega3 kyselin a konzumace mořských ryb je jednou z možností. Slanečci jsou ideálním způsobem, jak tyto blahodárné látky dodat tělu i během svačiny nebo večeře. Pokud nejste příznivci vařených, pečených nebo dušených ryb, dejte si několik slanečků. S množstvím konzumovaných naložených slanečků to ale rozhodně nepřehánějte. I když je ryba sama o sobě zdravá, často se nakládá do oleje, solí, koření, udí a doplňuje o další ingredience, které nemusí už být tak zdravé a které mají vysokou kalorickou hodnotu.

Recepty na slanečky v oleji

Chcete si připravit slanečky doma a nespokojíte se s těmi z obchodních řetězců? Můžete si je připravit sami dle svých chutí a navíc ušetříte. Pro přípravu slanečků budete potřebovat 3 až 4 malé sledě prodávané včetně hlavy, 6 cibulí, 3 bobkové listy, 3 kuličky nového koření, lžíci pepře, olej a 4 lžíce octa. Slanečky odmočte v čisté vodě, očistěte je, zbavte hlavy, ocasů a kostí. Nakrájejte rybu na malé kousky, přidejte cibuli nakrájenou na kolečka, přidejte další ingredience a zalijte olejem. Uskladněte do lednice a už druhý den můžete slanečky konzumovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno