Mečoun

Pokud si rádi pochutnáte na mořské rybě, vyzkoušejte mečouna. Pochází z tropických moří a moří mírného pásu s teplými proudy. Své jméno si získal díky jedinečnému vzhledu, horní čelist ryby totiž vypadá jako meč. Jaká je charakteristika této ryby a jak ji využít v kuchyni?

MečounMečouni žijí v oceánech v hloubce až 800 metrů. Mečoun dorůstá délky až 4,5 metru a může vážit i 650 kilogramů. Má drsné tělo bez šupin, horná čelist je protáhlá a připomíná meč. Ten slouží k lovu. Mečoun se živí sardinky a sledi, vpluje do hejna ryb a ty, které svou čelistí zabije, nakonec sní. Ryba má hřbetní ploutve umístěné daleko od sebe, břišní ploutve nemá a řitní má 2. Mečounům se dobře daří, jedná se o málo dotčený druh. Loví se pro jemné a chutné maso, které se řadí k těm nejkvalitnějším.

Chuť mečouna

Pokud se rozhodnete pochutnat si na mečounovi a objednáte si jej v restauraci nebo si jej sami připravíte, možná vás jeho chuť překvapí. Maso mečouna připomíná chuť telecího masa, má pevnou delikátní strukturu. Díky tomu je také považován za jednu z nejlahodnějších ryb vůbec. Výsledná chuť závisí samozřejmě na konkrétním způsobu tepelná úpravy a na marinování.

Příprava mečouna v kuchyni

Pokud se rozhodnete připravit si mečouna doma, máte hned několik možností. Mečouna totiž můžete připravovat na nejrůznější způsoby. Můžete je smažit, vařit v páře, péct i grilovat. Receptů na mečouny je nespočet, díky delikátní chuti vám jej naservírují i v luxusních restauracích. Pojďme si představit dva jednoduché recepty na mečouna, které si zamilujete.

Grilovaný mečoun

Mečoun na grilu je oblíbeným pokrmem ve Středomoří. Konzumace grilovaných ryb včetně mečouna je jedním ze základních znaků středomořské kuchyni. Grilování je oblíbené a jednoduché. Grilovaného mečouna můžete připravit i z mraženého masa, pokud ale seženete čerstvé chlazené maso, bude výsledek mnohem lepší. Rybu omyjte a osušte, ostrouhejte kůru z limetky a na rybu vymačkejte. Přidejte nadrobno nasekanou feferonku, potřete oblíbenou marinádou a nechejte několik hodin uležet. Rybu opečte na rozpáleném grilu, podávejte s grilovanou zeleninou a křupavým pečivem.

Mečoun s česnekovým olejem

Další recept na mečouna je rychlý a velmi chutný. Připravte se steaky z mečouna, pokapejte olejem a osmahněte na pánvi. Bokem si připravte česnekový olej smícháním olivového oleje a 2 stroužky lisovaného česneku. Usmažený steak z mečouna potřete česnekovým olejem a po několika minutách můžete podávat s oblíbenou přílohou.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno