Ryba limanda

Máte rádi mořské ryby a rádi byste vyzkoušeli některý z méně obvyklých druhů? Pak si doma zkuste připravit pokrm z ryby označované jako platýs limanda. Má jemnou delikátní chuť a hodí se na smažení, dušení a další teplenou úpravu. Jak limanda vypadá a jak tuto rybu připravovat v kuchyni?

Ryba limanda, tedy limanda obecná, je druh evropské mořské ryby z řádu platýsů. V českém prostředí se jí říká také citronový jazyk nebo falešný mořský jazyk. Právě s mořským jazykem se často zaměňuje, protože vypadá podobně i podobně chutná, avšak pravý mořský jazyk žije v teplejších mořích. Oproti tomu se rybě limandě obecné daří ve vodách chladnějších, a tak se vyskytuje v Atlantském oceánu a Severním a Bílém moři.

Platýs limanda

Limanda obecná – charakteristika

Platýs limanda vypadá podobně jako jiné druhy ryb z řádu platýsovitých. Vyznačuje se tělem dlouhým až 40 centimetrů, které má nesouměrný diskový tvar. Ryba limanda má velmi drobné šupinky a miniaturní ústa. Z horní strany je tělo limandy zabarvené do žluté až hnědé barvy, ze spodní částí pak má tělo bílou barvu. Dospělé limandy v mořích konzumují malé rybky, korýše a červy.

Filety z limandy jsou delikátní

Pokud na pultech obchodů narazíte na filety z platýse limandy, rozhodně neváhejte a alespoň jednou si je vyzkoušejte připravit. Zaujmou vás svou jemnou delikátní chutí. Maso obsahuje poměrně velké množství tuku, které je základem pro bohatou chuť. Navíc obsahuje Omega3 mastný kyseliny, které jsou zdraví prospěšné. Díky jemnému masu se nedoporučuje filety z limandy dochucovat výrazným kořením, které by jemnou chuť rybího masa přebilo.

Limanda po mlynářsku

Jak si rybu limandu připravit, abyste si na ní opravdu pochutnali? Můžete si ji jednoduše ogrilovat, nám se však osvědčila tradiční příprava po mlynářsku. Do hladké mouky přidejte trochu soli a pepře můžete dochutit sušeným česnekovým kořením. Poté rybí filet v této mouce důkladně obalte a z každé straně pečte cca 3 minuty na rozpálené pánvi. Tento způsob úpravy je snadný a rychlý, navíc zachová jemnou chuť rybího masa. Rybu limandu po mlynářsku můžete podávat s bramborami nebo jiným typem přílohy.

Smažené filety z limandy

Pokud nedáte dopustit na chuť smažených ryb, bez obav si můžete usmažit i filet z limandy. Očistěte jej, mírně zakápněte olejem, vetřete česnek a obalte v trojobalu. Pro zpestření vzhledu i chuti můžete do strouhanky přidat i špetku papriky a najemno nasekané petržele. Osmažte na pánvi, v troubě či ve fritéze, nechejte odkapat olej a podávejte.

Věříme, že si chuť platýse limandy oblíbíte a stane se běžnou součástí vašeho jídelníčku. Stejně jako jiné mořské ryby obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, kvůli kterým by na našem jídelníčku měla být pravidelně.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno