Tresčí játra

Tresčí játra jsou pro mnohé delikátní pochoutkou, navíc je jejich konzumace prospěšná pro naše zdraví z mnoha ohledů. Ovšem i konzumace tresčích jater má svá úskalí. Jak to s nimi doopravdy je?

V každém supermarketu a snad i v malém obchodu na vesnici si tresčí játra v plechovce můžete zakoupit. Pro mnohé se jedná o cenově dostupný a chutný produkt z ryb. Na trhu jsou tresčí játra v různých cenových hladinách a v různé kvalitě, koupit si můžete játra ve vlastní šťávě i v oleji. Tresčí játra jsou sami o sobě zdravé a pro lidský organismus pro spěšné, jejich výběr má ale svá úskalí.

 

Obsah látek a vliv na zdraví

Rybí tuk, obsažený i v tresčích játrech, má bohatý podíl kyselin EPA a DHA. Ty patří mezi Omega3 nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro lidský organismus velmi důležité a cenné. Zlepšují regeneraci, preventivně chrání před civilizačními chorobami, chrání před srdečními onemocněními nebo zlepšují odbourávání tuků. Tresčí játra obsahují také dostatečné množství vitamínu A a vitamínu D. Odborníci však upozorňují, že tresčí játra by se rozhodně neměla konzumovat velmi často, a to mimo jiné kvůli vysokému obsahu vitamínu A. Hrozí totiž riziko předávkování, které se projevuje praskáním rtů a celkovou podrážděností. V extrémních případech může končit i smrtí.

Problém s výběrem tresčích jater

Dlouhodobé průzkumy prokázaly, že ne každá tresčí játra jsou z hlediska složení vhodná ke konzumaci a mohou být pro lidský organismus i riziková. Problém je především s játry z tresek, vylovených v Baltském moři. To patří k nejznečištěnějším mořím vůbec. Tresčí játra, pocházející z Baltu, jsou velmi často kontaminována dioxiny a bifenyly. Při nákupu plechovky s tresčími játry si kromě datumu trvanlivosti vybírejte také podle zemí původu. Nejproblematičtější jsou produkty, pocházející z Polska.

Pomazánka z tresčích jater

Patříte mezi milovníky tresčích jater a přemýšlíte, na jaký způsob si je připravit? Nám se osvědčila pomazánka z tresčích jater, kterou si v naší redakci mnozí oblíbili. Její příprava je přitom velmi snadná. Najemno nakrájejte cibulku, sterilovanou okurku a papriku. Smíchejte s plechovkou tresčích jater, dvěma lžícemi másla, kostkou čerstvého sýra a trochou worcesterové omáčky. Podávejte s čerstvým pečivem a ozdobte nadrobno nasekanou pažitkou.

Tresčí játra jsou chutná a zdravá, ale nic se nemá přehánět a u této pochoutky to platí dvojnásob. Vyhýbejte se tresčím játrům, která pochází z Baltu, konzumujte je příležitostně a budete se cítit skvěle a zdravě.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno