Žraločí maso

Máte rádi ryby a chtěli byste vyzkoušet chuť méně obvyklého druhu? Žraločí maso zavání velkou exotikou, i přesto je u nás vcelku běžně k sehnání, nejčastěji pak v mražené formě. Pojďme se zaměřit na charakteristiku žraločího masa, vliv na zdraví, představme si i některý z typických pokrmů.

Žraločí maso zaujme svou jemnou delikátní chutí a velikostí rybích steaků. V přímořských státech se můžete setkat i s čerstvým žraločím masem, u nás se však budeme muset zřejmě spokojit s mraženým žraločím masem. Při nákupu vždy zkontrolujte datum odlovu i místo, odkud pochází. Pokud si doma připravíte pokrm z tohoto typu masa, vězte, že kromě zajímavé mořské chuti na vlastní kůži pocítíte i blahodárné účinky žraločího masa. Je známá podporou imunitního systému, kvalitou obsažených proteinů a preventivními účinky proti onemocnění cév.

Žraločí maso

Žraločí maso – na gril, pánev i do trouby

Pokud se ke kvalitnímu žraločímu masu dostanete, máte celou řadu možností, jak jej dále zpracovávat. Díky výrazné rybí chuti a jemné struktuře masa toho pro přípravu chutného pokrmu příliš nepotřebujete. Žraločí maso můžete i s kůží opéct na pánvi, připravit na grilu i v troubě. Dobře se doplňuje s jemnými bylinkami či bylinkovou omáčkou, skvěle chutná se zeleninovou přílohou i bramborami.

Vliv na zdraví

Žraločí maso se obecně považuje za jedno z nekvalitnějších rybích mas vůbec. Je plné kvalitních proteinů, minerálů a dalších látek, díky kterým si získalo pověst masa pro dlouhověkost. Žraločí maso se dle tradice konzumuje v mnoha koutech světa včetně severských států. Ceněné jsou zejména žraločí chrupavky, které se používají jako kloubní výživa či prostředek pro posílení imunity. Doporučuje se také lidem, které trpí artritidou, dále ženám v menopauze a všem, které trápí úbytek kostní hmoty. Žraločí maso je zkrátka zdrojem síly, energie a vitality. Už to je důvod proč jej zařadit do svého jídelníčku a zkusit ochutnat něco jiného.

Hákarl – tradiční islandský pokrm ze žraloka

Pokud navštívíte Island, budete mít jedinečnou příležitost ochutnat zvláštní tradiční pokrm ze žraloka pojmenovaný jako hákarl. O co se jedná? Hákarl se vyrábí z masa žraloka molohlavého nebo velikého. Tyto ryby mají maso pro člověka jedovaté, protože obsahuje velké množství močoviny. Proto se žraločí maso z těchto druhů žraloků musí nechat kvasit pod velkým tlakem, díky kterému jedovatá tekutina z masa vyteče. Zatímco dříve se z masa tekutiny vytlačovala tíhou těžkých kamenů, dnes se fermentují ve speciálních kontejnerech. Maso se musí nechat 6 týdnů fermentovat, následně se nařeže na pruhy a suší několik týdnů na čerstvém vzuchu. Po sušení žraločího masa se odraňuje tmavý povlak a žralok se krájí na kostičky. Na fermentovaném žraločím masa si pak pochutnáte jako na jednohubce – prodává se napíchnuté na párátkách.

U nás hárakl jen tak neseženete. Ale mražené žraločí maso seženete, a tak jej můžete ochutnat. Uvidíte, třeba si tento druh ryby oblíbíte a do svého jídelníčku jej budete zařazovat pravidelně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno