Humr

Humr vždy patřil k luxusnější gastronomii. Pokud si chcete trochu luxusu dopřát i doma, můžete se bez obav pustit do přípravy humra. Dnes se dá běžně pořídit i u nás, jeho příprava přitom není příliš náročná. Jen je důležité dodržet několik základních kroků. Pojďme se podívat, jak na to.

humrHumr patří mezi korýše. Hned na úvod je třeba říci, že existuje řada druhů humrů, u nás jsou nejrozšířenější humři evropští a humři američtí, kteří jsou v ČR k dispozici nejčastěji. Humr patří do luxusní kuchyně, protože má velmi delikátní jemné maso, a tedy i skvělou chuť. Pokud si budete chtít na humrovi pochutnat, musíte si připlatit. Kilogram živého humra stojí přibližně 1000 Kč. Alespoň jednou za život se tato investice vyplatí. Domácí příprava humra je opravdovým zážitkem. Pokud si ale na humrovi budete chtít pochutnat, musíte se smířit s tím, že si jej musíte také sami usmrtit.

Jak usmrtit humra

Pokud si domů přinesete z obchodu čerstvého humra, budete si ho muset zabít. Jak je známo, humr se obvykle usmrcuje vařením. Další možností je probodnutí krunýře a následné rozpůlení, vaření je ale přece jen častější. Při usmrcování humra je třeba postupovat pečlivě, abyste humrovi nezpůsobovali zbytečnou bolest. Je důležité, abyste humra vařili tak, aby byl ve vodě ponořený celý. O znamená, že musíte mít opravdu velký hrnec, do kterého se vejde jak na šířku, tak na výšku. Voda musí být opravdu vařící. Humra vhoďte do vařící vody, v podstatě okamžitě zemře. Pokračujte ve vaření 10 minut. Během toho změní barvu do krásně červené. Po vyjmutí z vařící vody jej zchlaďte a přendejte na prkénko.

Porcování humra

Jakmile máte humra uvařeného, pusťte se do jeho porcování. Odlomte klepeta a tělo rozřežte od hlavy k ocasu. Humra vždy rozlamujte nad miskou, protože při tom vytečou jeho vnitřnosti. Někdo tyto vnitřnosti konzumuje, pro většinu jde ale o odpad. Z krunýře pak vyjměte maso, které je už na pohled krásné. Opravdu si na něm pochutnáte. Rozhodně nevyhazujte klepeta, protože v sobě ukrývají také delikátní maso. Abyste se do nich dostali, použijte speciální louskáček nebo kladívko. Vyjměte maso a můžete se pustit do další úpravy.

S čím se humr podává

Humr se může zapékat, používat pro řadu pokrmů nebo podávat s máslem a majonézou. V jednoduchosti je síla, proto je také tato kombinace nejoblíbenější. Nám se osvědčil humr na bylinkovém másle podávaný s majonézou, citronem, olivovým olejem a čerstvou křupavou bagetkou. Věříme, že si na něm pochutnáte a stane se pro vás velkým domácím gastronomickým zážitkem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno