Hejk

Ryby by měly tvořit neodmyslitelnou součást našeho jídelníčku. Pokud vás nebaví neustále konzumovat ty stejné ryby, udělejte změnu. Vyzkoušejte hejka, mořskou rybu, která má málo tučné a velmi chutné maso.

Mořská ryba hejk je známá také pod názvy štikozubec obecný či mořská štika. Vyskytuje se především v Atlantiku a v Černém a Středozemním moři. Hejk je štíhlá ryba, která má protáhlé válcovité tělo a velkou hlavu. Má dvě hřbetní ploutve a malé šupiny. Dosahuje hmotnosti kolem 10 kilogramů. Hejk se hojně využívá kuchyni z několika důvodů. Jednak obsahuje velmi málo kostí, které se dobře filetují, takže se bez obtíží konzumuje. Další výhodou je jeho bílé maso, které je dietní a je obzvláště vhodné během redukčních diet.

Využití hejka v kuchyni

Hejk (štikozubec) má v kuchyni opravdu široké využití. Hlavní důvod jsme již zmínili – málo kostí, kterých s již během přípravy snadno zbavíme. Hejka mohou tak bez větších obav konzumovat i děti a pochutnají si na něm všichni, které od konzumace ryb odrazuje právě nebezpečí v podobě kostí. Hej se používá na filety, rybí fondue i špízy. Hejka můžete vařit, smažit, zapékat i grilovat. Zpestřete si letní grilování a již tisíckráte připravovanou makrelu vyměňte za hejka. Bude chutnat vám i ostatním strávníkům, v jejichž očích budete považování za mistra kuchyně i grilu.

Filetování hejka

V první řadě odstraňte šupiny, odřežte hlavu a ustřihněte ocas. Pomocí nůžek můžete hejka zbavit také hřbetních ploutví. Asi v polovině rozřežte na dva kusy a následně rozřízněte podélně tak, aby se oba kusy ryby krásně otevřely. Jednoduchými řezy kolem kostí odstraníte celou páteř a v podstatě i veškeré kosti, které hejk obsahuje. Tím máte rybu přichystanou a můžete se pustit do dalšího zpracování podle konkrétních receptů.

Pečený hejk

Nyní, když už umíme hejka vyfiletovat, se rovnou můžeme pustit do přípravky jednoduchého receptu. Rozporcovaného hejka zakápněte citronem a nechte několik minut odležet. Mezi tím si důkladně vymažte zapékací misku nebo pekáč, do kterého následně ryby umístíte. Do ní posléze ryby s citronem naložte a potřete rozšlehaným vejcem. Díky tomu získají zlatavou barvu a lesk. Aby ryba křupala, můžete ji posypat strouhankou. Následně umístěte do trouby, vyhřáté na 200 °C, a pečte přibližně půl hodiny. Během pečení několikrát rybu potřete šťávou, kterou sama pustí. Příprava je velmi jednoduchá, hejk je však chutný a nevyžaduje žádné složitější postupy. Jak se říká, v jednoduchosti je síla.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno