Ryba hoki

Ryba hoki, známá také pod názvem treskovník novozélandský, patří mezi chutné mořské ryby. Ačkoliv u nás nepatří mezi nejoblíbenější druh mořských ryb, díky jemné delikátní chuti by se na hoki rybu nemělo zapomínat. Jak vypadá a jak ji připravit?

Treskovník novozélandský

hoki
Příprava hoki ryby

Treskovník novozélandský či hoki je mořská ryba, která se vyskytuje především kolem Austrálie a Nového Zélandu. Ryba hoki je poměrně snadno rozpoznatelná, je dlouhá až 120 centimetrů, ale má úzké tělíčko. Obzvláště v oblasti špičky ocasu je ryba velmi úzká. Ryba hoki má modrozelenou barvu se stříbrnými odlesky a vyniká také velkými šupinami, kterými je pokryta. Treskovník novozélandský žije ve hloubce od 10 metrů až po jeden kilometr pod mořem. Žije v hejnem a živí se menšími rybami. Ryba hoki se může dožít až 25 let. Jedna dospělá ryba váží až 6 kilogramů. Mnozí ochránci přírody včetně organizace Greenpeace upozorňují na velké výlovy těchto ryb při použití nešetrných rybářských technik. Ryba hoki má jemné chutné maso bez rybího zápachu, proto se velmi často používá k přípravě sushi. U nás a v okolních státech se prodává především v podobě mražených filetů.

Ryba hoki a chuť

Treskovník novozélandský čili hoki má jemné, křehké bílé maso. Maso této ryby si často oblíbí i ti, kteří nepatří mezi příznivce ryb a mořských produktů. Na pultech obchodů si můžete zakoupit mražené filety, které lze upravit na mnoho způsobů. Čerstvé maso ryby lze použít i pro přípravu sushi, kde se konzumuje v syrové podobě. Podle mnoha zdrojů je ryba hoki masově používána i ve velkých restauračních provozech, včetně McDonalds. Právě MCD používá bílé rybí maso k přípravě rybích sendvičů. Z celkového množství cca 45 milionů kg masa bílých ryb tvoří asi 15 % právě ryba hoki.

Ryba hoki a zdraví

Konzumaci ryby hoki můžeme doporučit stejně jako konzumaci kterékoli jiné mořské ryby. Mořské ryby by měly být součástí jídelníčků každého z nás, jelikož jsou zdrojem mnoha blahodárných a pro organismus potřebných látek. Hoki ryba obsahuje dostatečné množství omega3 mastných kyselin, které zlepšují činnost srdce a cév. Obsahuje také důležitý jód, vitamín B12 či železo.

Příprava ryby hoki

Filety z ryby hoki si můžete doma připravit velmi jednoduše. Existuje nepřeberné množství receptů. Vynikající je například s rýží a hořčičnou omáčkou. Nám se rovněž osvědčily filety v marinádě a s bramborovým či celerovo-bramborovým pyré, které chuť ryby skvěle doplní. Filet nechejte vždy pomalu rozmrazit, následně omyjte, nasolte, okořeňte, eventuálně marinujte a připravte podle vlastního uvážení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno