Oliheň

Máte rádi mořské plody? Pak rozhodně vyzkoušejte olihně. Oliheň patří mezi hlavonožce, mají křehké jemné maso a patří mezi gastronomické lahůdky. Setkáte se s nimi v luxusních restauracích, můžete si je ale připravit i doma.

Co je Oliheň

Oliheň je jistý druh hlavonožce, řadí se mezi chobotnice. Olihně se vyskytují v mořích mírného pásu po celém světě. V zemích, kde se mořské plody běžně konzumují a hlavonožci se vylovují, jsou běžně k sehnání v čerstvé podobě. I u nás se můžete setkat s čerstvými olihněmi, ovšem jen ve specializovaných prodejnách s mořskými rybami a plody. K zakoupení jsou ovšem i v mražené podobě, dnes je seženete takřka v každém velkém supermarketu. Chuti čerstvých mořských plodů se nic nevyrovná, ale pokud není zbytí, dobře si pochutnáte i na mražené olihni. Olihně jsou bohaté na bílkoviny a hodí se i do dietnějších jídelníčků. Věříme, že si na nich dobře pochutnáte.

Pozor na inkoustový váček

Pokud olihně zakoupíte čerstvé, s velkou pravděpodobností budou obsahovat inkoustový váček. Ten je potřeba opatrně odstranit, jinak by došlo ke znehodnocení masa. Pokud budete kupovat menší čerstvé olihně, pravděpodobně už budou očištěné, u větších kusů to ale není pravidlem. Pokud si chcete ušetřit starosti a vyhnout se riziku proříznutí váčku, poproste prodavače ve specializované prodejně, aby vám olihně očistil. Neměl by s tím mít žádný problém.

oliheň

Jak upravit olihně pro použití v kuchyni

Pokud jste se odhodlali a rozhodli jste se vyzkoušet si přípravu olihní doma, musíte je nejprve upravit. Pokud vám prodavač oliheň očistil, budete mít podstatně méně práce. Popišme však postup na přípravu čerstvých a neočištěných olihní, může se vám hodit.

V první řadě je třeba odstranit vnitřnosti i s již zmíněným inkoustovým váčkem. Nad hlavou v tělu nahmátněte čiře průhlednou kůstku, pevně ji uchopte a vytáhněte ven z těla. Jednou rukou uchopte oliheň za hlavu a druhou za chapadla. Tahejte a postupně vytahujte vnitřnosti olihně, ve kterých se nachází právě váček s inkoustem. Ten ale nevyhazujte, dá se využít například při přípravě známých černých těstovin. Odřízněte všechna chapadla a vyndejte z nich kůstku. Hlavu, kostičky a vnitřnosti můžete vyhodit, zbytek použijete pro přípravu pokrmů. Chapadla i maso olihně propláchněte a můžete dále připravovat.

Olihně jsou křehké, musí se ale upravit rychle

Když máte olihně očištěné, příprava už jde sama. Jejich chuť není příliš výrazná, proto doporučujeme předem je naložit do olivového oleje, soli, pepře a podle chuti i do česneku. Maso olihně grilujte asi pět minut, musí být měkké a bílé. Rozhodně nesmí být průhledné, ale tepelná úprava musí proběhnout rychle při vysoké úpravě. Jinak by bylo maso gumové a nebylo by vůbec dobré.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno