Sirka ve víně

Zakoupili jste si láhev vína, ale po jeho otevření vás čekalo nemilé překvapení v podobě nepříjemného zápachu? S velkou pravděpodobností se jedná o sirku ve víně, která patří mezi rozšířenou vadu. Pojďme si přiblížit, co to sirka ve víně je a jak vzniká.

Sirka je označení pro běžnou chorobu vína, která je způsobena sulfitovými mikroorganismy. Ty přeměňují dusíkaté látky na sirovodík a způsobují nepříjemný zápach. Sirka ve víně se ve větší míře vyskytuje zejména u mladých vín. Problém je v tom, že se vytváří pomalu a průběžně, takže ji vinař často nedokáže včas odhalit. Je tak možné, že sirku ve víně odhalíte až po otevření vína a přičichnutí.

Sirka ve víně

Jak odhalit sirku ve víně

Sirku ve víně odhalíte v podstatě až po otevření lahve, kdy si k vínu přičichnete. Místo příjemného ovocného aroma ucítíte zápach připomínající zkažená vejce. Zápach sirky se často přirovnává také ke zkažené zelenině nebo spálené gumě. Po přičichnutí vás chuť na víno okamžitě přejde. Sirka ve víně je jednoznačně důvod k reklamaci zakoupeného vína.

Sirovodík je pro člověka nebezpečný

Zapáchající sirovodík ve víně nejen že smrdí, současně není pro lidský organismus dvakrát zdravý. Vysoké koncentrace sirovodíku ve vzduchu jsou pro člověk nebezpečné, v případě vína však nejde o život ohrožující množství. Pokud byste víno se sirovodíkem vypili, nic se vám nestane, nepříjemný zápach vás od toho ale zřejmě stejně odradí.

Sirka ve víně – jak se odstraňuje

Obecně platí, že čím dříve vinař ve svém víně sirku odhalí, tím snáze ji může odstranit. Sirka ve víně se totiž dá odstranit několika způsoby, některé jsou šetrnější, jiné méně. Mezi tradiční způsob odstranění sirky ve víně je tzv. vyšlehávání či provzdušňování. Takový postup se uplatňuje zejména u malovinařů. Sofistikovanějším řešením je použití speciálních preparátů na bázi mědi, které sirovodík z vína odstraní.

Jak ji odstranit doma

Pokud jste po otevření lahve s vínem odhalili sirku, neznamená to nutně, že musíte víno vylít. Nemáte-li možnost jej reklamovat u vinaře či ve vinotéce, můžete se pokusit z lahve sirku dostat svépomocí. Často pomůže pečlivé dekantování. Lehký závan sirovodíku z vína dostanete také dynamickým mícháním lžičkou, ideálně stříbrnou.

Sirné postřiky jako jeden z důvodů vzniku sirky

Důvodů, proč vzniká sirka, je mnoho, ne všechny byly navíc doposud spolehlivě objasnění. Mezi jeden z mnoha rizikových faktorů patří například používání sirných postřiků, které se na víno nanáší těsně před sklizní. Proto se doporučuje před sklizní od použití takových postřiků upustit a vyměnit je za postřik na bázi mědi. U některých odrůd vína se však takové postřiky nesmí používat, protože mohou mít negativní dopad na výsledné aroma.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno